Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IMF'den önlemi

Yunan bankalarının iştiraklerinin riskine karşılık IMF ve Doğu Avrupa'daki düzenleyici kurumlar plan yapıyor. Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Arnavutluk ve Sırbistan'da olası senaryolara karşı yeterli aktiflerin tutulması gerektiği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 12.5.2015
IMF'den Yunanistan önlemi
Yunan hükümeti, dün Brüksel'de Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında görüşme halinde iken Uluslararası Para Fonu (IMF) da bir yandan Yunan bankalarının durumlarının kötüleşmemesi için çalışmalar yürütüyor. Yunan bankalarının bulunduğu Doğu Avrupa ülkeleri ile temasa geçen IMF, olası bir kötü durumda bu ülkelerdeki ekonomilerin ve bankacılık sisteminin etkilenmemesi için planlar yapılmasını istedi. Düzenleyici kurumlar ile görüşen IMF yetkilileri beklenmedik olaylara hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

BULGARİSTAN'IN YÜZDE 22'Sİ

Yunan bankalarından National Bank of Greece, Alpha Bank, Pireaus Bank ve Eurobank Ergasias'ın Bulgaristan'daki toplam büyüklüğü bankacılık sisteminin yüzde 22'si düzeyinde. Benzer oranlar da Makedonya bankacılığında var. Yunan bankalarının iştirakleri aynı zamanda Romanya, Arnavutluk ve Sırbistan'da da aktifler. IMF Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Jörg Decressin, "Tüm bu ülkeler ile görüşme halindeyiz. Olasılık planları konusunda görüşüyoruz. Ne tür adımlar atabileceklerini tartışıyoruz" dedi.

YETERLİ SERMAYE VAR MI?

Görüşmelerde IMF'nin bu iştiraklerin yeterince aktiflerinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği ve aynı zamanda genel merkezlerinden finansman sağlayıp sağlayamayacaklarının tespit edilmesi istendi. Jörg Decressin, "Bu aşamada endişelenmemek aptallık olur. Ancak şu anda bu bankaların yeterince likit pozisyonda olduklarını görüyoruz. Büyük bir mevduat çıkışı yok" dedi.

ATİNA'NIN KREDİ DİLİMİNE ONAY YOK
Brüksel'deki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısından, 'ın 7.2 milyar euroluk kredi dilimine onay çıkmadı. Maliye bakanları, ortak açıklamada, reformlar konusundaki hazırlıklarını yetersiz buldukları Yunanistan'dan, kreditörlerle müzakerelerin hızlandırılmasını istedi. Açıklamada, Yunanistan'ın ancak Troyka kurumlarıyla anlaşmaya varması halinde kalan kredi diliminin serbest bırakılmasının gündeme alınacağı ifade edildi. Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis de kalan kredi dilimini almamaları halinde birkaç hafta içinde 'nakitsiz' kalabilecekleri uyarısında bulundu. Varoufakis, "Likitide konusu korkunç bir mesele. Gelecek birkaç haftadan bahsediyoruz" dedi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de eurodan çıkma söylentilerine karşı Yunanistan'a referandum tavsiyesinde bulundu.

BORÇ BİR GÜN ÖNCE ÖDENDİ
Yunanistan yetkilileri IMF'ye olan borcun 750 milyon euroluk taksidini bir gün önce ödediklerini duyurdu. Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, "Yunanistan kreditörlerine olan yükümlülüğünü her zaman yerine getirecek" diye konuştu. Varoufakis "Toplantıdan beklentimiz kurumlarla kat ettiğimiz mesafenin güçlendirilmesi olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF'den Yunanistan önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN