Ticari araca '0' ÖTV

Başbakan Davutoğlu'ndan şoför esnafına 6 müjde geldi. Aracını yenileyenin ÖTV'sini devlet ödeyecek, GPS vergiden düşecek.

Giriş Tarihi: 13.5.2015
Ticari araca '0' ÖTV
Başbakan Ahmet Davutoğlu, şoför esnafının yüzünü güldürecek 6 müjde verdi. Başbakan'ın verdiği müjdelerin arasında 2016 yılı sonuna kadar yenilenecek ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünden Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) alınmaması ile taksicilere yönelik şiddeti önlemek için araçlara takılacak kamera ve GPS sistemlerinin bedelinin vergiden düşülmesi öne çıktı. Davutoğlu, 'Ankara Şoför Esnafı Buluşması'nda şunları söyledi:
ARACINI YENİLEYENE TEŞVİK: Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünüzü 2016 yılı sonuna kadar yenilerseniz ÖTV'nizi biz ödeyeceğiz. Aracınızı bir seferliğine değil, 2016 yılı sonuna kadar yenilemeniz halinde ÖTV'niz bizden.
GPS VERGİDEN DÜŞECEK: Bir takım saldırılara, şiddete maruz kalıyorsunuz. Bu şiddeti önlemek üzere araçlarınıza takılacak kamera ve GPS sistemlerinin bedelini vergiden düşürüyoruz.
MODERN, DÜZENLİ DURAK: Temiz, düzenli ve sağlıklı dinlenme yerleri, durak kulübeleri sektörde hızla yayılacak ve bu konuda yerel yönetimlere gerekli desteği sağlayacağız. Şehrin mimari dokusuna uygun, estetik ve kullanışlı dinlenme yerleri inşasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı çalışmayı takdir ediyorum.
KANUNDA DEĞİŞİKLİK: Kanuni yapısal değişiklikler gerçekleştireceğiz. 'Özel halk otobüsleri' tanımı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na eklenecek.
MTV SORUNU ÇÖZÜLECEK: Minibüsçülerimizin Motorlu Taşıt Vergisi ile ilgili sorununu kanuni değişiklikle çözeceğiz.
METRO ETKİSİ MİNİMİZE EDİLECEK: Metro ve raylı sistem taşımacılığı yapılan güzergâhlarda servis taşımacılığının kaldırılacağına dair söylentiler ya da açıklamalar geçersiz. Metro ve raylı sistem tabii yaygınlaştırılacak.

'ÜLKEDE VAZİYETİN RADARI SİZLERSİNİZ'
Başbakan Davutoğlu konuşmasında, şoförlerin üç özelliğini emanet, mahremiyet ve vaziyet olarak sıraladı. Davutoğlu, "Mahremiyete ve emanete sadık olan kardeşlerim, 'vaziyet iyi mi'? Sizler vaziyet iyi diyorsanız, bırakın başkaları neyi konuşursa konuşsun" diye seslendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticari araca '0' ÖTV
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN