Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vandallara çelik darbe

Franke, çelikten ürettiği lavabolarla vandalizmi engelliyor. Franke Türkiye Direktörü Özkan, "Vandallar lavabo kırarak silah gibi kullanıyor. Çelik ürün bunu bitirecek" dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2015
Vandallara çelik darbe
Dünyanın en büyük eviye, paslanmaz çelik mutfak malzemeleri üreticilerinden İsviçreli Franke Grup, okul, stadyum, hastane gibi kamuya açık alanlarda kırıldığında kılıçtan keskin hale gelen lavabo ve aynaları çelikten üreterek, vandalizme darbe vuruyor. Avrupa Birliği'nde kamuya açık alanlarda bu tür ürünlerin kullanılması zorunlu. Türkiye de bu karara imza attı. Franke Türkiye, aynı zamanda geçtiğimiz yıl bir anaokulunda yaşanan ve çocuğun lavabo kırılması sonucu hayatını kaybettiği olay üzerine çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye dışında 14 ülkede, 7 şirket ve iki fabrikadan sorumlu olan Franke Güney Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya Bölge Direktörü Özgen Özkan, "Hem okullarımızda çocuklarımız zarar görmesin hem de vandalizmle mücadeleye ürünlerimiz katkıda bulunsun istedik" dedi. Dünya genelinde şiddete eğilimin hızla arttığını söyleyen Özkan, ülkelerin bu durumla mücadele için çalıştığını ancak yeterli olmadığını belirterek, şöyle konuştu: "Vandalların bu tür şiddet eyleminde bulunması durumunda, ortamın caydırıcı şekilde tasarlanması gerek."

ÖNLEYİCİ HEKİMLİK
Bugün stadyumlarda tansiyonun yüksek olduğu bir maç varsa, lavaboların, tuvalet aksesuvarlarının kırılarak silah gibi kullanıldığını söyleyen Özkan, "Bu hareketler hem insanlara, hem de ortama zarar veriyor. Dolayısıyla bu tür yerlerin bu durumlara engel olacak şekilde tasarlanması gerekiyor. Aynı önleyici hekimlik gibi. Olay olmadan önlemek gerekiyor. Özel paslanmaz çelik ve yerinden sökülmeyen armatürler kullanıldığında, bunların caydırıcı etkisi oluyor" diye konuştu. Özkan, Avrupa'da aynaların büyük bir bölümünün parlatılmış paslanmaz çelikten üretildiğini ve doğal olarak ortamın şiddete izin vermediğini belirtti. Vandalizmin önlenmesi için eğitimin en önemli etken olduğunu söyleyen Özkan, bunun yanı sıra alınması gereken önlemlerin de olduğunu belirtti. Türkiye'de yıllık 250-300 milyon dolarlık bir pazara ulaşması beklenen çelik lavabo ve aynaların vandalizmi azaltıcı etki göstereceğini belirten Özkan, "Stadyuma kırılmayan bir ayna ve sökülemeyecek bir lavabo yaparsanız, vandallar vuracak bir şey bulamaz" dedi. Bu ürünlerin sosyal sorumluluk gereği yapıldığını belirten Özkan, daha az su harcayan ve daha az bozulan ürünlerin tüm topluma kazandırdığını vurguladı. Özkan, "Nasıl ki, insanlar uzun yolda daha az yakan dizel araçları tercih etmeye başladıysa, bizim ürünler de uzun vadede daha kazançlı. Çünkü bu ürünlerin daha az su kullanma özelliği ve uzun ömürlü olması nedeniyle sosyal yönü de var. Mimarlar artık 'ilk satın' alma maliyetine bakmamalı. Toplam maliyete göre karar vermeliler. Ucuz mal alanların toplamda zararı daha çok oluyor" diye konuştu.

TÜRK EKONOMİSİNE GÜVENİYORUZ
8.5 milyar İsviçre Frangı cirosuyla dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Franke Group, Türk ekonomisine inancını yeni yatırımlarla gösteriyor. Özgen Özkan, 2014 başında Türkiye'deki şirketi dikeyden yatay büyümeye geçirme kararı aldıklarını ve bu kapsamda üç yeni faaliyet alanının hayata geçtiğini söylüyor. Şirket, eviye ve ankastre cihaz pazarının satış bazında yüzde 40, cirosal bazda ise yüzde 55'ine sahip. Özgen Özkan, "Türkiye'nin 2023 hedefi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek. Türkiye, Franke için ilk 10'dadır. Türkiye'nin 2023 vizyonunu Franke şimdiden yakaladı. Grup yatırım açısından Türkiye'ye sıcak bakıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandallara çelik darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN