Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrikalı turiste bir günlük İstanbul molası

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Afrikalı turiste bir günlük İstanbul molası

TUROB Başkanı Timur Bayındır, THY ile yolculuk yapan Afrikalı turistin İstanbul'da bir gece konaklayacağı proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bayındır, "Bunu en kısa sürede hayata geçireceğiz" dedi

THY ile Türkiye aktarmalı uçuş yapan Güney Afrikalı yolcular, İstanbul'da bir gece konaklayacak. Projenin WTM Afrika Turizm Fuarı'nda geliştirildiğini belirten TUROB Başkanı Timur Bayındır, en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. İstanbul'dan 13 milyon transit yolcu geçtiğini ve bunun 1 milyonunun konaklaması halinde 1.8 milyar dolarlık gelir elde edileceğini belirten Bayındır ile sektörü ve otel yatırımlarını konuştuk.

Türkiye'de otel arzı hızla artıyor. Bu durum sizin de sürekli dile getirdiğiniz gibi oda fiyatlarının düşüşüne neden oluyor. Sorunun önüne nasıl geçilebilir?
Bu yıl ilk üç ayda biraz yavaşlasa da otel yatırımları devam ediyor. Sadece 2014'te alınan teşvik belgelerine göre, yatırımlara toplamda 5.3 milyar TL akacak. Özellikle İstanbul ve Antalya'da yatırımların 5 yıldızlı otellere yönelmesi ülke turizmi açısından orta vadede büyük riskler taşıyor. Dünyada kitle turizmi yerini hızla bireysele bırakıyor. Bu nedenle yatırımlar, dünyadaki örnekleri gibi daha çok küçük ölçekli otellere yayılmalı.

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR


Mevcut tesislerdeki doluluk nasıl artırılabilir?
Geçen yıl sadece İstanbul'un iki havalimanından geçip giden yolcu sayısı 13 milyonu aştı. Transit yolcuların turizm açısından büyük bir potansiyel barındırdığını düşünüyoruz. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizde transfer noktası olarak kullanılan havalimanlarının bulunduğu şehirlerde konaklama için bazı uygulamalar isabetli olur. Örneğin Dubai, Çin gibi ülkeler bu tür ulaşım yapan kişilere 72 saat süresi ile özel vize veriyor. Bu Singapur'da da yapılıyor. Ülkemizde de transit yolcuları teşvik etmek için benzer bir uygulama harekete geçirilmeli.

Ancak böyle bir durumunda Türkiye aktarmalı uçuşlarda düşüş olabileceği belirtiliyor...
Eğer iyi bir işbirliği hayata geçirilirse düşüş yaşanmaz. Turizm Bakanlığı etkili bir tanıtım kampanyası düzenlemeli. Sonra THY, konaklama yapacak yolcuların devam uçuşlarına fiyat farkı uygulamaz, hatta transit uçan yolculara bir gece konaklamalı avantajlı bilet fiyatının yanı sıra şehir turu gibi uygulamaları pakete eklerse sayı artıya dahi çıkarılabilir.

Gündeminizde böyle bir proje var mı?
Geçen ay WTM Afrika Turizm Fuarı'na katıldık. Burada Güney Afrika'dan THY aracılığıyla seyahat edecek yolcuların 1 ya da 2 gece İstanbul konaklamalarına avantajlı paket sunulması yönünde görüşmelerimiz oldu. Kısa sürede bu projeyi hayata geçireceğiz.

OTELLERİN YOĞUN OLDUĞU YERLERE YENİ YATIRIM TEŞVİKİ VERİLMEMELİ

Otel yatırımlarının nerelere yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?
Konaklama tesisi yatırımlarında çeşitlilik önemli. 2023 turizm hedeflerine ulaşmak için konaklama işletmeleri başta olmak üzere turizm altyapısını Anadolu'ya yaymalıyız. Teşvik belgelerinin Antalya, İstanbul, Muğla gibi otellerin yoğun olduğu şehirlerde yeni yatırımlara değil modernizasyon yapan otellere verilmesi sektöre daha fazla katkı sağlar.

1.8 MİLYAR DOLARLIK KATKI SAĞLAYACAK


Transit yolcu ekonomiye ne kadarlık katkı sağlar?
Başarılı bir kampanyayla 1 milyon turistten yılda 1.8 milyar dolar ilave gelir elde edebiliriz. Bu durum taşımacılılık, gastronomi, alışveriş ve konaklama başta olmak üzere çok sayıda alana katkı sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrikalı turiste bir günlük İstanbul molası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN