Çiftçinin ihtiyacına çözüm sunduk

Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik pek çok avantajlı ürünü pazara sunduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Çiftçinin ihtiyacına çözüm sunduk
Akbank Kobi Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, üreticilerin tohum, gübre, ilaç, sulama ve işçilik maliyetlerinin karşılanmasına yönelik "Ürün Ön Finansman Kredisi"ni hayata geçirdiklerini, bunu yaparken ürün hasat dönemine bağlı olarak geri ödemesiz dönem avantajı ile vade sonunda ana para ve faiz ödeme imkanı sağladıklarını kaydetti.

TEKNOLOJİ İLE ÜRETİM ARTAR

Günümüzde artık modern sulama teknikleri ile üretimi artırmanın, enerji tasarrufu sağlarken daha kaliteli ürünler elde edebilmenin mümkün olduğunu dile getiren Oğuz, "Bu amaçla hazırladığımız 36 ay vadeli Damla Sulama Kredisi ile sulama ekipmanlarına kolaylıkla sahip olabiliyorlar. Sera kurulumu ve mevcut seralarının bakımı ya da genişletilmesi için "Sera Kredisi"ni, hisseli arazi ve yeni tarla alımları için ise "Bahçe/Tarla Kredisi"ni 60 aya kadar vade imkanı ile sunuyoruz" diye konuştu. Bankanın 0 km ve ikinci el traktör alımları için "Traktör Kredisi", yine 0 km ve ikinci el hafif ticari araç ihtiyaçları için "Hafif Ticari Araç Kredisi" ile uygun koşullarda finansman desteği de var. Banka anlaşmalı olduğu markalardan müşterilerin yapacakları alımlarda ise 0 km için traktör ve hafif ticari araçlarda 60 aya kadar, ikinci elde ise 36 aya kadar vade imkanı sunuyor Ayrıca üreticiler "Damla Sulama Kredisi", "Sera Kredisi", "Bahçe/Tarla Kredisi", "Traktör Kredisi" ve "Hafif Ticari Araç Kredisi" ürünlerinden aylık eşit taksitler halinde veya mahsül döneminde geri ödeme seçeneği ile yararlanabiliyorlar. Diğer taraftan Toprak Mahsülleri Ofisi(TMO) ile yaptıkları Makbuz Senedine Dayalı Kredi anlaşması ile üreticiler için önemli bir finansman imkanı daha oluşturduklarını vurgulayan Oğuz, "TMO'ya ürün teslim eden üreticiler, bu ürünler için düzenlenecek olan "Makbuz Senedi Karşılığında TMO Kredisi" kullanabiliyor. Ayrıca TMO'nun hesaplarına yaptığı ürün ödemelerini bankamızın TMO kartı ile ATM'lerimizden kolayca çekebiliyorlar" dedi.

ELİNE PARA GEÇTİĞİNDE ÖDE
Bunlara ilave olarak sözleşmeli tarım finansmanı kapsamında, üreticilere, gübre, ilaç, mazot, sulama, işçilik gibi maliyetlerini karşılamaları için kolaylık sağladıklarını belirten Oğuz, TARSİM Tarım Sigortası'nı şubelerinden yaptıranların ürünlerini fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını gibi doğal risklere karşı da koruyabildiklerini kaydetti. Akbank bir yandan da anlaşmalı üye işyerlerinden alacakları mazot, gübre, ilaç, fide, tohum gibi tarımsal ihtiyaçlarının ödemesini hasat zamanı ellerine para geçtiğinde yapabilmelerini sağlayan 'Akbank Tarım Kart'ı da kullanıma sundu. Kart ile hasat zamanına göre yılda 1 kez ödeme gerçekleştirebiliyor, ayrıca karta diledikleri zaman da ödeme yaparak yeniden kullanabiliyorlar. Alışverişlerde, vade farksız kampanya avantajlarından da yararlanarak chip-para kazanabiliyorlar. Yine kart ile 7/24 Akbank ATM'lerinden vadesiz mevduat hesaplarına ulaşıp nakit para çekebiliyorlar.

İYİ TARIM YAPAN KAZANIYOR
Tarım sektöründe azalan kaynaklar nedeniyle, daha yüksek katma değer üreten iyi tarımın öneminin giderek arttığını dile getiren Oğuz, teknolojinin hızla geliştiği günümüzde artık geleneksel üretim tekniklerinin yetersiz kaldığını ve iyi tarım yapan çiftçilerin her anlamda kazançlı çıktığını söyledi. Oğuz, "İyi tarım ile üreticilerimizin ürünleri daha kaliteli oluyor, üreticiler perakendecilerle daha nitelikli anlaşma sağlıyor, iç ve dış pazarda tercih ediliyor, maliyetlerini düşürüyor, bu sayede kârlarını artırıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçinin ihtiyacına çözüm sunduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN