Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsize müthiş paket! Temmuz'a kadar başvurun

Hükümet, 'üretim ve a destek paketi' kapsamında radikal adımlar atmaya devam ediyor. Bu yıl için yaklaşık 3 milyar liralık bir maliyet öngörülen paketle, gençler için nitelikli istihdam imkanı geliştiriliyor.

Giriş Tarihi: 14.5.2015 09:03 Güncelleme Tarihi: 14.5.2015 10:43
İşsize müthiş paket! Temmuz'a kadar başvurun
İşverene mesleki eğitim verilirken; işyeri havuzu ve veri bankası oluşturuluyor. Bu havuzdan işverenin hangi personele ihtiyacı olduğu takip edilecek ve istihdam bankasına kayıtlı işsizler hızlı bir şekilde uygun işlere yerleştirilecek.

2015 İSTİHDAM YILI

Geçen yıl 1 milyon 400 bin istihdam sağlayan hükümet, 2015'i istihdam yılı ilan etti. 2 yıllık dönemde ise 1 milyon 850 bini tarım dışı, 165 bini tarımda olmak üzere yaklaşık 2 milyon istihdam artışı hedefleniyor. Takvim'in haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 11 ayaklı istihdam paketi ile istihdam teşvikleri artırılırken, prim indirimi gibi destekler için kaynak aktarımı sürecek. Avrupa'daki gibi 2-3 saatlik işler de yaygınlaştırılacak.İŞVEREN DİNLENDİ

Başbakanlık; TÜSİAD, TİM, TOBB ve Yatırımcılar Derneği başta olmak üzere iş dünyasının istihdamı canlandırmaya yönelik taleplerini aldı. Sigorta primi işveren hissesi desteğinin de hem oranı hem süresi artırıldı. İş ve yatırım ortamı geliştirilirken, KOBİ desteklerinde genç girişimcilere öncelik veriliyor. İŞKUR'un oluşturacağı işveren havuzu sayesinde işe yerleştirilen gençlerin sayısı artacak. Kadın Girişimciliği Programı yaşama geçiriliyor. Kadın-erkek fırsat eşitliği bilincini artırmaya yönelik etkinlikler yapılacak. Kurslara katılan kadınlara kreş desteği gelecek.

TEMMUZ'A KADAR BAŞVURUN

Devletin işverenlere katkıları artırılırken, 6 ay süreyle işbaşı eğitimle çalışan kursiyerlere net asgari ücret ödeniyor. Temmuz ayına kadar istihdam için işbaşı eğitim programına başlayan işverenler için bu süre 1 yıla uzatılıyor. Bir yıllık süre boyunca bu program kapsamında çalıştırılanların ücretini İŞKUR ödüyor. Bununla da kalmıyor, işverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsize müthiş paket! Temmuz'a kadar başvurun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN