Terkedilmişlik havası bitti tarıma bahar geldi

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Terkedilmişlik havası bitti tarıma bahar geldi

Sektörün geçmişte beylik laflarla çok zaman kaybettiğini belirten Recep Konuk, çiftçinin dışa bağımlılıktan ve ezilmişlikten kurtulduğunu söyledi

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Türk tarımının üzerindeki terk edilmişlik havasının 13 yılda değiştiğini, çiftçinin ezilmişlik ve dışa bağımlılıktan kurtulduğunu söyledi. "Sektör ve çiftçi, ezber cümlelerle, beylik laflarla çok zaman kaybetti" diyen Recep Konuk, şunları söyledi: "Bugün edebi metinlerin günü değil 13 yıldır ayağa kalkan sektöre katkı sağlama ve çiftçilerle gönülbirliği yapma günüdür. Umut ediyoruz ki, tarladaki emeğiyle ayakta kalan çiftçilerimiz bugün hatırlanacak, ülkemizin gündem ve düşünce ortaklığı çiftçi ve tarım sektörü üzerinden tesis edilecek. Sektör ve çiftçi, siyasi partilerden başlayarak her kurum ve kuruluşu iş başında gördü ve samimiyet testinden geçirdi. Çiftçimiz, tarımsal altyapı proje mezarlığı olan Türkiye'de KOP'tan GAP'a bütün projelerin terk edildikleri bitkisel hayattan iktidarın eliyle çıkarıldığının ve tarlaya tapana bereket akıtmaya başladığının farkında."

ÇİFTÇİ DESTEĞİN FARKINDA
Hep halı altına süpürülen arazi toplulaştırması, tarımsal AR-GE yatırımları, tarım-sanayi entegrasyonu gibi kronik meselelerine de çare üretildiğinin farkında olduğuna dikkat çeken Konuk, "Türk çiftçisini tohumdaki ezilmişlikten, dışa bağımlılıktan çıktığının farkında. Tarım sektörünü 33 milyar dolardan alıp 23 milyar dolarlık üretim yapacak hale getirenlere inat, iktidar 12 yılda tarımsal hasılayı 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıkardı. Çiftçiyi, refaha ortak etti. Şimdi hedef daha büyük; 150 milyar dolarlık ve dünyada ilk 5'e giren bir sektör" diye konuştu. Çiftçilerin çoğunun adlarına kutlama yapıldığından habersiz traktör üstünde, çapada veya toprak, ürün ve su ile uğraşarak bugünü idrak edeceklerini dile getiren Konuk, şöyle devam etti: "Bu topraklar kendisini sevgiyle işleyenlere bereketini sunar, cömert ve şefkatli davranır. Ve bunu zenginliğe dönüştürme kabiliyeti ve tecrübesi de Türk çiftçisinde var. Bu topraklara bereket tohumları ekilmesi, toprağın bereketinin üretime, üretimin zenginliğe dönüşmesi, çiftçimizin ekerken, biçerken, çapada, hasatta, tarlada köyünde yüzünün güleceği bir ortamı tesis etme iddia ve kararlılığındaki siyasi heyetin bir üyesi olarak; bu iddia ve duruşumuzdan ödün vermeden hep köyün ve çiftçinin yanında yer alacağımızı, onlar için verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtir, bolluk ve bereket dileğiyle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlarım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terkedilmişlik havası bitti tarıma bahar geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN