Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali Kahyaoğlu: İstanbul fuar merkezi haline getirilmeli

Giriş Tarihi: 15.5.2015 12:44 Güncelleme Tarihi: 15.5.2015 12:44
Ali Kahyaoğlu: İstanbul fuar merkezi haline getirilmeli

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu: ”2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için, İstanbul bir fuar şehri yapılmalı.”

Ali Kahyaoğlu, Başbakan Davutoğlu ile yaptığı görüşmede maden ihracatçılarının sorunlarını dile getirdiğini ifade ederek, ihracatın artması için İstanbu'un bir fuar merkezine dönüşmesi gerektiğini ifade etti.

Ali Bey, Sayın başbakanın Türkiye İhracatçılar Meclisinde, ihracatçı birlikleri ve sektör temsilcileriyle 11 mayıs tarihinde yaptığı toplantıya siz de katıldınız. Toplantıyı değerlendirir misiniz?


Tim de gerçekleşen toplantıda ben de bir konuşma yaptım. Başbakanımıza doğal taş sektörünün sorunlarını ve taleplerini ilettik. Bu açıdan verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum.

Ben konuşmamda 2012 başbakanlık genelgesiyle getirilen orman ve Maden ruhsat izinleri üzerindeki kısıtlamaların tümüyle kaldırılmasını rica ettim. Bu genelge maden sektörünün ve maden ihracatının önündeki önemli bir engeldir.

Konuşmamda dikkat çekmeye çalıştığım diğer bir konuda 3. Havalimanında sadece Türk doğal taşı kullanılması oldu. Bu bizim açımızdan önemli bir konu. Türkiye'nin vitrini olacak bir proje ve bu proje Türk Doğal Taşları ile gerçekleştirilmeli. Sektörümüze çok büyük katkısı olacağı düşüncesindeyim.

Seçim zamanında 7 bakanı ile gelip bizi dinlemesi başbakanımızın ihracata ve ihracatçılara verdiği önemin açık bir göstergesi. Bundan dolayı kendisinden müteşekkiriz.

Sizce ihracatı daha çok geliştirilmesi için en gibi çalışmalar yapılmalı?
İhracatı geliştiren en önemli araçlardan bir tanesi fuarlardır. Biz birlik olarak farklı ülkelerde fuarlar organize ediyor ve firmalarımızı bu ülkelere ulusal katılımlarda götürüyoruz. Bu açıdan en büyük eksiğimiz İstanbul'da büyük bir fuar yeri olmaması. Var olan fuarların kapasiteleri belli ölçüde. Başbakanımızın katıldığı toplantıda bazı birlik başkanı arkadaşlarımız İstanbul'un bu ihtiyacını dile getirdiler. Evet İstanbul'da bir fuar yerine ihtiyaç var.

Aslında bu konuda son derece güzel mekanımız da var, sadece biraz geliştirilmeye ve desteklenmeye ihtiyacı var. CNR fuar merkezi dünyada eşine az rastlanır konumda bir fuar yeri.

Biz İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Türk Mermer Maden Vakfı olarak 4-7 Kasım 2015 tarihleri arasında Emlak Fuar ile eş zamanlı olarak CNR fuar merkezinde yapılacak Natural Stone fuarını destekliyoruz. Bu fuar alanının desteklenmesinin ülke ekonomisine çok şeyler katacağı inancındayım.

CNR fuar alanın yeri sizce yeterli mi?

Bu fuar alanı sürekli gelişme içinde. Mevcut hollere ilave olarak halen inşaatı devam eden Ekonomi Bakanlığına ait yerin problemi hızla çözülüyor. Buna ilave olarak şu anda boş olan daha önceden Maydonoz Showland'un bulunduğu yerin yerine de yeni bir hol yapıldığında bu fuar yeri bence yeterli olur.

Havalimanının hemen yanında metrosuyla, otoparkıyla, yakınındaki otelleriyle bence aranıp ta bulunmayacak bir yer. CNR ile TİM, İhracatçı Birlikleri, İTO bir araya geldiğinde, çok hızla hareket edilerek geçmiş dönemde yaşanan tüm sıkıntılar çözülerek çok kolay bir sonuca ulaşılabilir.
Bence Türkiye'nin kaybedecek zamanı yok. İhracatı arttırmak istiyorsak, ülkemize yapılan fuarları, bunları yapan organizatör firmaları desteklemek zorundayız. 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için, İstanbul bir fuar şehri yapılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Kahyaoğlu: İstanbul fuar merkezi haline getirilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN