"u yüzde 5'in altına çekeceğiz"

katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Şİmşek, un yapısal reformlar ile yüzde 5'in altına çekileceğini belirtirken, muhalefetin seçim vaatlerinede değinerek; Yunanistan örneğini verdi ve Türkiye'nin de Yunanistan gibi olmaması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18.5.2015 13:45
Enflasyonu yüzde 5'in altına çekeceğiz

YÜZDE 5'İN ALTINA ÇEKECEĞİZ

, yapısal reformlar ile un yüzde 5'in altına indirileceğini söyledi. Bakan Şimşek, yapısal reformların çok ince bir şekilde düşünüldüğünü ve hangi kurumun nereden ne yapacağına kadar tüm planlamaların yapıldığını söyledi.

YUNANİSTAN ÖRNEĞİ

Muhalefetin bol keseden yapamayacağı vaatlerde bulunduğunu söyleyen Bakan Şimşek muhalefetin vaatlerinin bütçeyi 10'na katlayacağını söyledi. Yunanistan örneğini veren Bakan Şimşek, orada oldukça popülist söylemlerle bir partinin seçim kazandığını ama şimdi harıl harıl para aradığını ve çok yakında da IMF'nin kapısına gideceğini söyledi. Bakan Şİmşek, Türkiye'nin de Yunanistan gibi olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücretin düşük olduğunu ama ülkenin zenginleştikçe artıcağını söyleyen Bakan Şimşek, Türkiye'nin AK Parti hükümetleri döneminde inanılmaz bir başarı elde ettiğini söyledi.

KÜLLİYEN YALAN!

Bir anamuhalefet partisi liderine ''Yalan atıyor'' demeyi kendine yakıştırmadığını söyleyerek sözlerine devam eden Bakan Şimşek, Kılıçdaroğlu'nun ''Mücevherde vergi sıfırlandı'' iddiasının külliyen yalan olduğunu söyledi.

''BUGÜNLERİ MUM İLE ARARDIK''

Ekonomide bir kaç yıldır bir yavaşlamanın olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, ''Türkiye'de güçlü bir istikrarın olmamış olsaydı, atlatılan badirelerde Türkiye'nin bugünleri mum ile arayacaktı.'' dedi.

DOLAR TÜM PARA BİRİMLERİNDE YÜZDE 20 DEĞER KAZANDI

Küresel anlamda dolara baktığımız zaman, Amerika'daki bir takım verilerin fiyatlandığını söyleyen Bakan Şimşek, Türkiye'ye bakıldığında Türk Lirasının dolar karşısında bir miktar değer kaybı olduğunu belirterek, ''Bu değer kaybında herkesin Merkez Bankası'nın bu işte rolü olduğunu sandı. Dolar tüm para birimlerinde yüzde 20 değer kazandı. Bu içerideki tartışmaların faturası değil. Merkez Bankası para politikasında sıkı duruşunu devam ettirdi.'' dedi.

''KUR ÖNGÖRÜSÜNDE BULUNMAM''

Kur konusunda öngörüde bulunmayacağını çünkü kurun öngörülebilir olmadığını söyleyen Bakan Şimşek, bu zamana kadar yapılan öngörülerinde pek tutarlı olmadığının görüldüğünü söyledi.

''MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ''

Merkez Bankası'nın bağımsız olduğunu ve güçlü bir duruş sergilemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Bakan Şimşek, hükümetin Merkez'e ciddi bir desteği olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Enflasyonu yüzde 5'in altına çekeceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN