Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP proje partisi oldu

, Paralel Yapı, CHP ve başka çevrelerin HDP'yi adeta bir proje gibi desteklediğini belirterek, "HDP'yi AK Parti'nin önünü kesecek bir engel gibi konumlandırdılar" dedi

Giriş Tarihi: 18.5.2015
HDP proje partisi oldu
Seçime sayılı günler kala ile bölgedeki atmosferi konuşmak üzere Diyarbakır'dayız. Bakan Yılmaz Bingöllü ve Zaza. Bu seçimde AK Parti'nin Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı. Bölgenin çocuğu olarak insanların ihtiyaçlarını da tepkilerini de yapılması gerekenleri de iyi biliyor…

Diyarbakır'da önceliğiniz nedir?
Huzur ortamı ve Çözüm Süreci. Türkiye artık geleceği, kardeşlik hukuku içinde inşa etmek durumunda. İdeolojik tartışmalar nedeniyle yeni nesillerle geçmiş arasında zayıflayan bağı yeniden kuvvetlendirmeliyiz. İstihdam da önceliklerimizden. Diyarbakır'da çalışma yaşında 100 kişi varsa bunların sadece 30'u çalışıyor. Türkiye genelinde istihdam oranı 45-46'lar civarında. GAP eylem planı ve teşvikle çok sayıda insanımıza aş ve iş bulacağız. Diyarbakır'da inanç ve kültür turizmi potansiyeli var. Bir taraftan tarım diğer taraftan turizm potansiyelini değerlendirip, emek yoğun sektörleri geliştireceğiz. 12 yılda Diyarbakır'da altyapıyı hazırladık şimdi kalkış zamanı.

İşsizlik için projeleriniz neler?
12 yılda şehre 24 milyarın üzerinde harcama yapmışız. Ama bu yeterli değil. Kamunun yanına özeli de koymak durumundasınız. Teşvik olmasına rağmen yeterince özel yatırım gelmedi. Çözüm Süreci ile yatırımlar arttı. Ama sonra 6-7 Ekim olayları bu hareketliliğe darbe vurdu. Şu anda yeniden toparlanıyoruz. Bence, Çözüm Süreci en büyük teşviktir. Bu süreç 6'ncı bölge teşvikleriyle birleştiğinde buraya göç başlayacak. Şu anda Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapı ihtiyacını çözüyoruz. Diyarbakır'a güzel bir tekstilkent yapıp emek yoğun sektörleri burada geliştireceğiz. Turizmi canlandıracağız. Diyarbakır'da sağlık turizmi neden olmasın? Ortadoğu'ya çok yakın bir merkez. Çağrı merkezleri yoluyla hizmet sektörlerindeki istihdamı artıracağız. Burada kentsel dönüşüm ihtiyacı da var. İnşaat sektörü canlandıkça iş imkanları oluşacak. İŞKUR ile nitelikli eleman yetiştireceğiz. Barajlar yoluyla tarımı canlandıracağız. Sadece Silvan 2.5 milyon dönüme yakın araziyi sulayacak. Burada 245 bin hektar söz konusu. Bir hektar bir kişi bile desek yaklaşık 250 bin insana istihdam sağlayacak bir projeden bahsediyoruz.

GENÇLERİN İŞİNE SALDIRIYOR

Barajlar sürekli saldırı altında. Nasıl tamamlanacak?
Bu projelere saldıranlar aslında gençlerimizin işine saldırıyor, yoksulluğun devam etmesini, çiftçilerimizin para kazanmamasını istiyor. Görüşü ne olursa olsun bu konuda bütün Diyarbakırlıların birleşmesi lazım. Seçimlerden sonra burada bir kalkınma platformu oluşturmak istiyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
HDP proje partisi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN