Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huntsman tekstilin kimyasına geliyor

2012'de EMA Kimya'yı satın alan ABD'li sanayi devi Huntsman tekstil sektörüne de odaklandı. Huntsman, tekstil kimyası alanında çalışan Pürsan ile ortaklık kararı aldı

Giriş Tarihi: 19.5.2015
Huntsman tekstilin kimyasına geliyor
Türkiye'ye 3 yıl önce kimya sektöründe yaptığı yatırımla adım atan ABD'nin sanayi devi Huntsman, duble yaptı. 2012'de EMA Kimya'yı bünyesine katan Teksas merkezli Huntsman, bu kez tekstil alanında kolları sıvadı. Huntsman, İstanbul merkezli Pürsan Pigment Ürünleri Sanayi adlı firmayla işbirliği kararı aldı. Ortak bir şirket kuran Huntsman ve Pürsan, tekstil sanayisine yönelik kimyasallar üzerine odaklanacak. ABD'li şirketin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Huntsman'ın Tekstil Birimi Başkanı Paul Hulme, "Pürsan'ın kanıtlanmış başarısından etkilendik. Bu ortak girişim Güney Asya, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki büyümemize pozitif etki sağlayacak" dedi.

SAVUNMA SANAYİSİNE ÜRETİYOR
1980 yılında kurulan Pürsan, en son açıklanan verilere göre 48 milyon liralının üstünde ciro yapıyor. Tekstil boya ve kimyasalları alanında faaliyet gösteren şirket, askeri, havacılık gibi alanlara da özel performans ürünler de üretiyor. Pürsan'ın Çorlu'nun yanı sıra Bursa, Denizli gibi kentlerde ofisleri var.

13 MİLYAR DOLAR CİRO YAPIYOR
Geçen yılı 13 milyar dolarlık ciro ile kapatan firmanın dünya genelinde 30 farklı ülkede 100'den fazla üretim ve araştırma tesisi bulunuyor. Firmanın çalışan sayısı ise 16 bin civarında. ABD'li şirket, 2012'de Engine Holding'e ait poliüretan alanında faaliyet gösteren EMA Kimya Sistemleri şirketini satın almıştı. 2005 yılında kurulan EMA Kimya 30 bin ton üretim kapasitesiyle sektörün en önemli şirketleri arasında gösteriliyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huntsman tekstilin kimyasına geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN