Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji markette 'cep' cirosu artıyor

Cep telefonuna getirilen taksit yasağını mağazalarında kredi vererek aşmaya çalışan teknoloji marketleri, şimdi de mobil operatör hizmetini devreye aldı. Amaç telekom şirketlerinden pay almak

Giriş Tarihi: 19.5.2015
Teknoloji markette 'cep' cirosu artıyor
Teknoloji marketleri, cep telefonunda kredi kartına getirilen taksit yasağından etkilenmemek için çeşitli satış ve pazarlama formüllerini devreye aldı. Bankalarla yapılan anlaşmalar ve kredi kullanımıyla birlikte bazı teknoloji marketler mobil operatör hizmeti de vermeye başladı.

PAZARDA N PAY ALACAK

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, sektörde kart regülasyonları gibi kararlarla ciroların önemli bir kısmının telekom şirketlerine kaydığını söyledi. Bu nedenle TeknoSA Mobil ile mobil iletişim/ operatör hizmeti vermeye başladıklarını belirten Gürcan, "TeknoSA Mobil hattı alan herkese TeknoSA'daki tüm teknolojileri özel avantajlarla sunuyoruz. Teknosa Mobil, tek başına mobil iletişim hizmeti sunmayacak, müşteri odaklı perakende birikimimizle fark yaratacağız" dedi. Vatan Bilgisayar'ın sahibi Hasan Vatan, bir bankayla anlaşarak tüketicilere alışveriş için kredi uygulamasını sektörde ilk kendilerinin başlattığını söyledi. Bu kapsamda Odeabank ile çalıştıklarını belirten Vatan, "Tüketicilere sadece yüzde 3.9 gibi bir farkla 12 ya da 24 ay vadeli kredi kullandırıyoruz" dedi. Mağazada kredi imkânı olduğunu duyup alışverişe gelen müşterinin bir kısmının ise taksitten vazgeçip peşin aldığını belirten Vatan, "Taksit yasağına rağmen geçen yıl cep telefonu satışında yüzde 60 artış sağladık" diye konuştu.

BİMEKS'TEN 'BİİMZA'
Bimeks de bu alanda yeni bir uygulama başlattı. Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Bayraktar, müşterilerinin alışverişlerini banka kredisi ve kredi kartsız taksitlendirme sistemi olan "biimza" isimli uygulama başlattıklarını söyledi. Bayraktar, "Biimza sistemini geliştirmeye bir yıl önce başladık. Uygulamaya ise martta geçtik. Müşterilerimizden iyi bir talep gördeüğümüzü söyleyebilirim" dedi.

FİYAT BİN 250 TL'YE YÜKSELDİ
Türkiye'de tüketicilerin cep telefonuna olan ilgisi sürekli artıyor. Dolar kurundaki yükselişle birlikte pahalanan cihazlar artık bu ürünleri lüks tüketim grubuna dahil ediyor. Türk tüketiciler cep telefonlarına 2013'te ortalama 750 lira, geçen yıl ise bin TL ödedi. Bu yılın ilk 3 ayında ise ödenen rakam dolardaki artışla birlikte bin 250 TL'ye yükseldi. Cep telefonundaki taksit sınırı satış adedini de düşürmedi. Geçtiğimiz yılın ilk üç ayında Türkiye'de 3 milyon adetlik cep telefonu satışı gerçekleşmişti. 2015'in aynı döneminde ise bu rakam 3.1 milyon adede ulaştı. Türk tüketicisinin elektronik merakı, Türkiye'yi bu alanda Avrupa'nın en hızlı büyüyen pazarı haline getirdi. Geçen yıl ortalama yüzde 14 büyüyen pazarı en çok cep telefonu, televizyon ve IT ürünleri tetikledi. Bir yıl önce getirilen taksit sınırlamasına karşı cep telefonu pazarı da yüzde 20 büyüdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji markette 'cep' cirosu artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN