Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel markalardan biri Konya'dan çıkacak

Ak Parti milletvekili adayı Ziya Altunyaldız, 2023 vizyonunda hedeflenen 10 dünya markasından birini Konya'dan çıkaracaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Küresel markalardan biri Konya'dan çıkacak
Kamuoyunun Gümrük Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Turquality programları ile tanıdığı AK Parti Konya milletvekili adayı Ziya Altunyaldız, kümelenme ve marka ekonomisi konusunda projelerini anlattı. Konya'nın kümelenme stratejisi kapsamında makine sanayi ağırlıklı bir yapıya kavuşacağını belirten Altunyaldız, 2023 vizyonu çerçevesinde konulan 10 dünya markasından birinin de bu şehirden çıkacağını söyledi.

AĞIR SANAYİ BÜYÜYOR
Şehrin otomotiv yan sanayi, gıda, döküm endüstrisi ve savunma sanayi alanlarında önemli bir altyapıya sahip olduğunu dile getiren Altunyaldız, üretim ekonomisine odaklanılması gerektiğini de vurguladı. Altunyaldız, "Hizmet ve finans sektörü dünyada da Türkiye'de de hızla ilerliyor. Ancak şunu da görmek lazım ki 1997'de 57 milyar dolarlık üretim yapan Türkiye, 2002'de 47 milyar dolara gerilemişti. Aradan geçen 12 yılda ise bu rakam 140 milyar dolara çıktı" şeklinde konuştu. Ar-Ge ve inovasyon konusunda atılan adımlara değinen Altunyaldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Marka ekonomisine önem vermeliyiz. Turquality'de şu anda 100'den fazla marka var. Artık markalar ülkelerinin imajını taşıyor. Bence Türkiye'nin de gastronomide böyle bir şansı var." AK Parti'nin Konya'da bir önceki genel seçimlerde yüzde 69 oy aldığını hatırlatan Altunyaldız bu rakamın 7 Haziran seçimlerinde en az yüzde 75 olacağının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel markalardan biri Konya'dan çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN