Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlarca araç geri çağrılacak!

Giriş Tarihi: 20.5.2015 11:36 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 12:28
Milyonlarca araç geri çağrılacak!

Araçlar için hava yastığı üreten Japon Takata firması, yaklaşık 34 milyon otomobilin hava yastığı sisteminde kusur tespit etti. Bu, milyonlarca aracın geri çağrılması anlamına geliyor.


BMW, HONDA, TOYOTA, MAZDA, NISSAN...
Japon Takata firması, ürettiği hava yastıklarında sorun olduğunu bildirdi. Bu nedenle 34 milyon aracın geri çağrılması bekleniyor. Hava yastıklarının herhangi bir sebeple açılması durumunda, içinden fırlayacak parçaların göğüs ve yüze zarar verebileceği belirtildi. Japon firması, sürücüleri şu an için ön koltukta herhangi bir yolcu taşımamaları konusunda uyardı. Geri çağrılacak yaklaşık 34 milyon aracın otomobil tarihindeki en büyük geri çağırma olacağı belirtiliyor. Takata firması, , , , , ve General Motors gibi otomotiv şirketlerine hava yastığı üretimi yapıyor. Özellikle Japon otomobil devlerinin olaydan olumsuz etkileneceği ifade edildi.

Bu arada, ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Kurumu, Takata'ya bazı gereklilikleri yerine getirmediği nedeniyle ceza vermişti.

TOYOTA VE NISSAN 6 BUÇUK MİLYON ARACI GERİ ÇAĞIRDI
Toyota ve Nissan geçen haftalarda hava yastığı problemleri nedeniyle global çapta 6.5 milyon aracını geri çağırma kararı almıştı. Nissan'dan yapılan açıklamaya göre geri çağırma Avrupa bölgesini de etkiliyecek. Nissan'ın organizasyon şemasında Türkiye de Avrupa bölgesinde bulunuyor. Toyota Türkiye'de geri çağırılan araçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

TÜRKİYE'DE BU MARKALARDA SORUN VAR
Toyota Türkiye ise yaptığı açıklamada Türkiye'deki araçların da hava yastığı problemiyle geri çağırıldığını açıkladı. Şirket açıklamasında, "Mart 2003 - Mart 2007 yılları arasında üretilen ve Yaris modelleri yolcu hava yastıklarındaki, Temmuz 2003-Aralık 2005 yılları arasında üretilen RAV4, Yaris ve Hilux modelleri ise sürücü hava yastıklarındaki gerekli parçanın değişmesi için yetkili servislere çağırılacaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak: CNBC-E
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlarca araç geri çağrılacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN