Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' açık konuş kaç işyeri kapanır'

'ın perde arkasından muhalefetin uçuk vaatlerine destek verdiğini söyleyen Başbakan: Çıkıp hesap yapsınlar, asgari ücret bin 500 lira olursa kaç işyeri kapanır!

Giriş Tarihi: 21.5.2015
'TÜSİAD açık konuş kaç işyeri kapanır'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, her fırsatta hükümeti eleştiren 'ın muhalefetin asgari ücretle ilgili vaatlerine sessiz kalmasına tepki gösterdi. AK Parti Genişletilmiş İl ve Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, "Çıksınlar istatistiksel olarak hesaplasınlar. Asgari ücret bin 500 lira olursa kaç iş yeri kapanır! 5 bin lira olursa açık işyeri kalır mı? Perde gerisinden muhalefete destek vermesinler" dedi. Başbakan'ın açıklamaları şöyle:

MERTÇE CEVAP VERİN: TÜSİAD'a çağrıda bulunuyorum. Ona bağlantılı medya kuruluşları her fırsatta hükümeti eleştiriyor. Perde gerisinden muhalefete destek vermesinler. Çıksınlar açıkça desteklerini açıklasınlar. TÜSİAD çıksın 'ben Kılıçdaroğlu'nun görüşünü destekliyorum' desin. Konuşacaklarsa açık konuşsunlar. Bu ücretleri siz belirlediniz, biz belirlemedik. CHP genel başkanı asgari ücretini artırmaya kararlıysa, İzmir Belediyesi'nde veya diğer CHP'li belediyelerde yükseltsin. Aramızdaki fark bu. Biz açık ve net konuşuyoruz. Mücadelemizi mertçe veriyoruz. Karşımızda da mert görmek isteriz.ANKARA-İSTANBUL 1.5 SAAT: Şimdiki hedefimiz otoyolları inşa etmek. İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate, Bursa-İzmir arasını da 1.5 saate indirecek yollar yapacağız. Bu otoyolu İstanbul'dan Antep'e kadar kesintisiz kılmak istiyoruz. Yeni projemiz de süper hızlı trenle Ankara-İstanbul'u 1.5 saate düşürecek sisteme geçmek. Bunlar akıllı çılgın projelerdir. Kılıçdaroğlu'nun akılsız çılgınlaşmaya çalışan projeleri var.

ÇAY FİYATI 1.70 TL: Verimli sulamayla tarımda çığır açacağız. Kurduğumuz sistemler dünyada ilk niteliğinde. 42 ilimiz AB aracılığıyla destekten yararlanabiliyordu. Şimdi 39 ilimizin de bu programdan yararlanmasını sağlayacağız. Bu takriben 1 milyara yakın bir destek demektir. Eski serası olanların yenilemesi için faizsiz kredi ve hibe programı oluşturuyoruz. 2015 yılı yaş çay alım fiyatını 1.5 liradan 1.70'e çıkarıyoruz. Tarımsal sulama birliklerinin elektrik borçlarını yeniden yapılandıracağız. Damlama, sulama yapanların elektrik fiyatlarını 2015 yıl sonundan itibaren fiyatların altına çekiyoruz. Seracılık faaliyetlerini 2015 yıl sonundan itibaren tarımsal sulama tarifesi kapsamına alıyoruz.

DAR GELİRLİYE 200 BİN KONUT

Başbakan Davutoğlu, dar gelirlilere de ev müjdesi verdi. Davutoğlu, şöyle konuştu: "TOKİ'de yeni bir hamle başlatıyoruz. Gerekli talimatları verdik. 200 bin yeni konut projesini hayata geçiriyoruz. Emekliler başta olmak üzere, dar gelirlilere hitap etmek üzere şimdi 240 ay vade ile sadece 250 lira taksitle hizmet sunacağız. Kılıçdaroğlu TOKİ'yi bilmediği için bizim çok iyi şartlarda sağladığımız şeyleri yeni bir vaat olarak vermeye çalışıyor." Türkiye'de her biri 700 ila bin 300- 2 bin 600 kişilik şehir hastaneleri kompleksi kurduklarını anlatan Davutoğlu, "Eğitimde Ar-Ge'ye öncelik vereceğiz" dedi.

CHP GENÇLERE KARŞI İKİYÜZLÜ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 50 bin öğrenciye burs verme kararı aldığını hatırlatan Davutoğlu, "Bu karar Meclis'ten de geçti. CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitti ve iptal ettirdi. Bu nasıl iki yüzlülük. Hem gençlere dönüp sosyal yardımdan bahsedeceksiniz, hem de burs verecek belediyelere engel çıkarıyorsunuz. Seçim sonrası alt işveren şirketlerinde çalışanlar asli iş yapıyorlarsa kesinlikle kadroya alınacaklar. Asli iş yapan kimse taşeron kalmayacak" diye konuştu.

YENİ USTAYA SIFIR FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

Başbakan Davutoğlu, 3 yıllık ustalık belgesi olan yeni ustaya işyeri açması durumunda sıfır faizli kredi verdiklerini hatırlatarak, "Yok olmaya yüz tutmuş mesleklere de faizsiz kredi veriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'TÜSİAD açık konuş kaç işyeri kapanır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN