Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzayda da söz sahibi olduk

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Uzayda da söz sahibi olduk
Türkiye'ye uzay çalışmalarında çağ atlatacak önemli bir tesis daha hizmete girdi. Ankara Kazan'daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin (USET) açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu tesis sayesinde Türkiye'nin uzay çalışmaları alanında söz sahibi ülkeler arasına girdiğini söyledi. "Ben biraz tez canlıyım" diyen Erdoğan "Milli savaş uçağı, 2023'te semalarımızda, 2030'da da hava kuvvetlerimizin envanterinde görmek istiyoruz" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı, yerli savunma sanayinin önemine şu sözlerle vurgu yaptı: "Artık biz bize yetmek zorundayız. Bu olmazsa bağımsız bir Türkiye'den bahsedemeyiz. Paranız da olsa istediğiniz silahları almanız mümkün değil. Çünkü bunları üreten ülkeler 'bana bağımlı olacaksın' diyor."

TUSAŞ DEVLER LİGİNDE

TUSAŞ'ın 12 yılda çok büyük atılım gerçekleştirdiğini söyleyen Erdoğan, 1984'te sadece F-16'ların fason üretimi için kurulan şirketin bugün artık havacılık alanında dünyanın en önemli kuruluşlardan biri haline geldiğine dikkat çekti. Erdoğan, şöyle konuştu: "Devler ligi denilen listeye giren TUSAŞ gururumuz oldu. Bugüne TUSAŞ, 1 milyar doları aşan cirosu ve 5 bin çalışanıyla dünyanın en büyük 80'inci şirketi. Bu tür tesisler uzay çalışmaları alanında söz sahibi az ülkede bulunuyor. 100 milyon euro ile hayata geçirilen bu tesis, TUSAŞ tarafından işletilecek, fırlatılacak uyduların uzayda maruz kalabilecek her türlü durum test edilebilecek. Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım anlamı taşıyor. Türkiye hayata geçirmiş olduğu ilklerinden birini de böylece uzay çalışmaları alanında göstermiş oluyor."

GÜÇLÜ İRADENİN PAYI BÜYÜK
Erdoğan, bu yatırımların sonuca ulaşmasında 2003'ten itibaren yerli üretime verdikleri önemin, ortaya koydukları güçlü iradenin çok payı olduğunu söyledi. ATAK helikopterinin semalarda gururla görevini yerine getirmeye başladığını hatırlatan Erdoğan, "ATAK ile ilgili ilk adımları attığım zaman, 'acaba' sorusu aklıma geliyordu. Çünkü uzun yıllar küresel sermaye bizimle hep kaçak güreşti, samimi olarak ortak üretime girmedi. Hürkuş Avrupa'da sertifika alma aşamasına geldi. Anka geliştirilerek istediğimiz seviyeye geldi. TUSAŞ sivil havacılık sektörünün dev firmalarıyla işbirliği içinde büyümesini sürdürüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzayda da söz sahibi olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN