Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düğmeye bastılar

AK Parti'nin tek başına iktidarını koruyacağı beklentisiyle yaşanan iyimserlik lobiyi çıldırttı. İngiliz haber ajansı düğmeye bastı, sonra liborcular devreye girdi

Giriş Tarihi: 23.5.2015
Düğmeye bastılar
Piyasaların AK Parti'nin tek başına iktidarını devam ettireceği beklentisiyle bahar havasına girmesi lobiyi çılgına çevirdi. Lobi, uluslararası finans kuruluşları ve içerideki medya uzantılarıyla seçim öncesinde algıyı bozmak için harekete geçti. Türkiye'de kaos ortamı yaratmaya yönelik algı operasyonlarında başı çeken İngiliz haber ajansı Reuters, Konda'nın anketini "Türkiye'de koalisyon ihtimali artıyor" başlığıyla servis etti. Türkiye'nin iyi gittiği her dönemde olumsuz raporlarla suyun akışını değiştirmek için elinden geleni yapan yatırım bankaları, zamanlaması manidar bir biçimde, aynı ayda üç rapor yayınladı. Raporlarla yabancı yatırımcının algısı bozulmaya çalışıldı. İngiliz haber ajansı Reuters da "Piyasada pozitif ayrışma tersine döndü" haberleriyle adeta değirmene su taşıyor.

BİR DEUTSCHE BANK KLASİĞİ

Türkiye'de 2001 krizinin baş aktörlerinden biri olan ve 2009'da "Türkiye batacak" raporu yayımlayıp doları zıplatan Deutsche Bank, Borsa İstanbul'da seçim öncesi sürdürülebilir bir toparlanmanın muhtemel olmadığını ileri sürdü. Uluslararası piyasalarda Libor manipülatörü olduğu tescil edilen Deutsche Bank, 2 milyar euro ceza ödemeye mahkum edilmişti. Tetiğe basan Goldman Sachs da 1 yıl sonrasına ilişkin dolar tahminlerinin 3.15 TL olduğunu açıkladı.

DOLARI YÜKSELTTİLER

Perşembe günü bu haberlerin etkisiyle borsa 88 bin 500'den 86 bin 565 puana kadar düşerken, dolar 2.58 TL'den 2.60'a çıktı. Oysaki, AK Parti'nin tek başına iktidarını koruyacağı beklentisi ile geçen hafta Borsa İstanbul yüzde 4.2 ile dünyanın en fazla yükselen piyasası olmuştu. TL ise yüzde 4.6 ile dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi haline gelmişti. Piyasaların AK Parti'nin tek başına iktidarını koruyacağı beklentisini seçim öncesinde satın alması üzerine birkaç ay önce 'dolar üzerinden kaos' yaratmaya çalışan lobi ve yerli işbirlikçilerinin tezgâhı çökmüştü.

LİBORCU CİTİGROUP BANKALARI VURDU
Döviz piyasasında yaptıkları usulsüzlükler nedeniyle 6 milyar dolar ceza alan 6 banka arasında yer alan Citigroup da, 'durumdan vazife çıkaranlar' arasındaki yerini gecikmeden aldı. Citigroup, Türkiye'de bankacılık endeksinde son dönemlerde yaşanan satış dalgasının sonlandığını, ancak iyimser olmak için çok fazla bir neden olmadığını belirterek hisseler için tavsiyesini indirdi. Citi ayrıca, seçimlerin sonuçlarına yönelik yüksek belirsizlik olduğunu ileri sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğmeye bastılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN