' ları düşüyor'

TÜMESKOM Yönetim Kurulu Başkanı Er "in hal çıkış ı 23 Nisan'da 2-2,5 lira arasındaydı, şu anda 1,5-1,7 lira arasında. Hava şartları elverdiği müddetçe sebze ve meyve fiyatları düşecek" dedi.

Giriş Tarihi: 23.5.2015 15:20
'Patates fiyatları düşüyor'
Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncuları ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Er, "in hal çıkış ı 23 Nisan'da 2-2,5 lira arasındaydı, şu anda ise 1,5-1,7 lira arasında. Hava şartları elverdiği müddetçe, sebze ve meyve fiyatlarında git gide düşme olacak" dedi.

TÜMESKOM'un 4. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Er, Türkiye'de 45 milyon ton sebze ve meyve üretildiğini belirterek, bunun 28 milyon tonluk kısmını sebzenin, 17 milyon tonluk kısmını da meyvenin oluşturduğunu söyledi.

Mevsimsel ve diğer şartlardan dolayı sebze ve meyve fiyatlarında yükselmeler ve düşüşler olabileceğine işaret eden Er, " Sebze vemeyve fiyatlarının artış yeri haller olduğu gösteriliyor. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi.

Er, hallere gelen ürün miktarının, sebze ve meyvelerin hal çıkış fiyatının belirlenmesinde büyük rolü olduğunu vurguladı. Bazı sebze ve meyvelerin şimdiki hal çıkış fiyatlarıyla 1 ay önceki hal çıkış fiyatlarını kıyaslayan Er, şöyle konuştu:

"Çarliston biberin 23 Nisan'daki hal çıkış fiyatı 4 liraydı, şimdi 60-70 kuruş civarında. Salatalık 2,5-3 lira arasındaydı, şu anda 70 kuruş. Kuru soğanın hal çıkış fiyatı da 2 lirayken şu anda 60-70 kuruş arasında. Patatesin hal çıkış fiyatı ise 23 Nisan'da 2-2,5 lira arasındaydı, şu anda 1,5-1,7 lira arasında. Hava şartları elverdiği müddetçe, sebze ve meyve fiyatlarında git gide düşme olacak. Bu da çoğunlukla mevsimsel şartlara bağlı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Patates fiyatları düşüyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN