Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tofaş işçisi kendi sendikasını istiyor

Tofaş ve Renault'da Türk Metal'e tepki olarak istifa eden 15 bin işçi kendi sendikalarını kurmak için kolları sıvadı. İşçiler, "Fabrikayla bir derdimiz yok. Eylemimiz sendikaya karşı" diyor

Giriş Tarihi: 23.5.2015
Tofaş işçisi kendi sendikasını istiyor
Bursa'da başlayan daha sonra Kocaeli ve Ankara'ya sıçrayan metal sektöründeki eylemin merkez üssüne gidip işçinin nabzını tuttuk. İlk durağımız dün gece yarısı taraflar arasında anlaşmaya varılan Tofaş tesisleri oldu. Var olma mücadelesi veren ve eylemde dahi ekmek teknesi gördükleri fabrikalarını korumaya çalışan Tofaş işçilerinin tek derdi Türk Metal. İşçi temsilcisi Eyüp Ayna'yla konuştuk. Sendikanın kendilerini ağır iş koşulları ve düşük ücrete mahkum ettiğini belirtiyor. Ayna, "8 yıllık bir işçinin 12 saatlik çalışma sonunda eline geçen para bin 200-bin 600 lira. Bu yeterli değil. 3 kişinin işini bir kişi yapıyor. Bu da sağlık sorunları yaratıyor. Çalışma şartlarını bildirdiğimizde de sendika şikâyet edenleri fabrika yönetimine bildiriyor" diyor.

SAAT ÜCRETİ 7 LİRA

Tofaş Türkiye'nin en büyük fabrikalarından biri. Dakikada 1 otomobil banttan çıkıyor ve sıfır stokla çalışıyor. Buna rağmen, Türk Metal yüzde 24 zam için oturduğu masadan yüzde 7'yle kalktı. Ayna, bu zamla işçilerin yüzde 80'inin saatlik ücretinin 2 lira arttığını söylüyor. Ne DİSK'i ne de Türk-iş'i düşündüklerini belirten Ayna, "Hedefimiz yeni bir sendika kurmak" diyor.

GECE YARISI GELEN ANLAŞMA
Bursa'dayken Coşkunöz ve Tofaş'ta kademeli olarak işbaşı yapılmaya başlandı. 220'si taşeron, bin 500'ü mavi yakalı personel olmak üzere bin 720 işçi üretim tesislerine girdi. Gece yarısı ise işçi temsilcileriyle fabrika yönetimi arasında anlaşma sağlandı ve eylem sona erdi. Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu ve fabrika yönetimi ile anlaşmalarının ardından işçiler adına açıklama yapan Mehmet Altın, varılan anlaşmaya göre, herkese seyyanen bin lira ve maaşlarda iyileştirme olarak da ramazan ayına kadar bir açıklama yapılacağını belirtti. Altın,"Anlaşma 5 bin 400 civarındaki işçinin hepsini kapsıyor. Pazartesi işbaşı yapmamız söylendi. Süreçten dolayı kimsenin işten çıkarılmayacağı ve yerlerinin değiştirilmeyeceğine dair söz verildi " dedi.

SALDIRI İPLERİ KOPARDI
Tofaş'ta ve OYAK Renault'da üretim 15 Mayıs'ta durmuştu. İşçiler, OYAK Renault'da eylem başladığı gün yapılan saldırının Türk Metal tarafından olduğu iddiasıyla sendikadan istifa etmişlerdi. Şu ana kadar toplam 14-15 bin işçinin ayrıldığı Türk Metal, bu iki fabrikada da toplu sözleşme yetkisini kaybetmiş durumda. Sendikacılar, 2017'ye kadar sözleşme olmayacağını belirterek, durumu bugünün sorunu olarak görmüyor. Ancak işçiler, kendi sendikalarını kurmak için kolları sıvamış durumda. Türk Metal'in kendilerini kandırdığını söyleyen işçiler, "Türk Metal'e üye olan Bosch işçisi sözleşme döneminde Birleşik Metal İş'e gitti, ardından döndü. Bu nedenle onlar yüksek zam aldı. Yani istediklerinde alabiliyorlar. Biz de aynı zammı istedik. Sendika, oralı bile olmadı. Köprüleri attık" dedi.

TÜRK TRAKTÖR EYLEMİ GENİŞLİYOR
Ankara'da önceki gün iş bırakan Türk Traktör işçilerinin eylemleri genişliyor. Çalışma şartlarının düzeltilmesi, ücretlerinin iyileştirilmesi talepleriyle iş bırakan Ankara Türk Traktör işçilerinin eylemine, firmanın Sakarya'daki işçileri de destek verdi. Sakarya'daki Türk Traktör Erenler Fabrikası'nın işçileri dün fabrika önünde toplanmaya başladı. Çalışanlar adına konuşan Savaş Demir, "Ankara'daki arkadaşlarımıza destek için buradayız. Sendikanın çıkarlarımızı korumamasından şikayetçiyiz. İstediklerimizi alana kadar eylem devam edecek" diye konuştu.

YENİ SENDİKA MODELİ GELİYOR
Üniversitelerden profesörlerin gelerek, yeni sendika yöntemleri konusunda bilgi verdiğini söyleyen işçiler, "İki model önerdiler. Birincisi piramit sistemi. Bu modelde, 70-80 kişilik işçi grupları temsilcisini seçiyor. Temsilciler de birim yöneticilerini... Onlar da görüşmeleri yapıyor. İşçi bu isimleri istediği an değiştirebiliyor. İkinci yöntem ise yeni sendika" diyor. Temsilciler, bu iki yöntemin bir arada olacağı sistem istediklerini belirterek, sendikacıların uzun süre görevde olmasının önüne geçecekleri bir yapının kurulacağını belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tofaş işçisi kendi sendikasını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN