Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotivde çarklar dönüyor

Giriş Tarihi: 24.5.2015
Otomotivde çarklar dönüyor

Otomotiv sektörünün kalbi Bursa'daki eden işçi eylemleri birer birer son buluyor. Coşkunöz ve Ford'un ardından Tofaş ve Mako'da da yönetim ve işçiler arasında anlaşma sağlandı

Ücretlerınde iyilestirme isteyen ve Bursa'da 8 gün önce üretime ara veren Tofas isçilerinin temsilcileri, yönetimle yaptıgı görüsme anlasmayla sonuçlandı. Gece geç saatlerde yapılan görüsmelerde uzlasmaya varılmasının ardından sabah vardiyasında isçiler mesaiye basladı. Servis araçlarıyla saat 06.10'dan itibaren fabrikaya gelen isçiler, gruplar halinde tesislere girdi. Görevlilerden alınan bilgiye göre 06.45 vardiyasında çalısan yaklasık 2 bin 500 isçi üretim tesislerine giris yaptı. Öte yandan yaklasık bir hafta süren eylem dolayısıyla fabrika önünde biriken çöpler, temizlik isçileri tarafından temizlenmeye baslandı.

BEYAZ SAYFA AÇACAĞIZ

Fabrika önünde isçiler adına açıklama yapan isçi sözcülerinden Mehmet Altın, tüm çalısanlara seyyanen 1.000 TL ve ücretlerde iyilestirme sözü verildigini söyledi. Ramazan ayına kadar bir açıklama yapılacagını anlatan Mehmet Altın, söyle konustu: "Süreçten dolayı kimsenin isten çıkarılmamasını talep etmistik. Yönetim de bu istegimizi kırmadı ve kimsenin yerlerinin degistirilmeyecegi sözünü verdi. Yeni bir beyaz sayfa açarak isimizin basında olacagız. Sendikal tercihlerde de kimseye karısılmayacak. Ayrıca biz para haricinde diger maddelerde anlasmayı sagladık. Para da CEO'nun söylecegi rakama göre belirlenecek. O konuda da fazla bir sıkıntı kalmadı." Üç saat süren toplantının ardından arkadaslarına müjdeli haberi verdiklerini belirten Mehmet Altın, "Fabrika önüne asılan pankartları ve kurulan çadırları toplayarak bölgeyi bosattık" diye konustu.

MAKO'DA DA ANLAŞMA SAĞLANDI

Ücretlerinde iyileştirme talebiyle 5 gün önce Türkiye'nin en büyük otomotiv yan sanayi şirketlerinden Mako'da başlatılan eylemler de, yapılan anlaşmayla sona erdirildi. Türk Metal'in MESS ile imzaladığı 3 yıllık sözleşmenin yenilenerek daha iyi bir sözleşme imzalanması talebiyle Mako işçilerinin başlattığı eylem önceki gece geç saatlerde fabrika yöneticileri ve işçi temsilcilerinin katıldığı toplantıda ele alındı. İşçiler anlaşmanın sağlanması üzerine eylemlerine son vererek evlerine gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivde çarklar dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN