Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seramiğin genç 'kale'leri umut oldu

Giriş Tarihi: 24.5.2015
Seramiğin genç 'kale'leri umut oldu

Kale Grubu'nun, 5 yıl önce başlattığı Anadolu'daki gençlere seramik kaplamacılığı eğitimi, köy okullarının da kaderini değiştirdi. Son olarak Malatya'daki kursu bitiren 42 genç, 16 okulu yeniledi

Genç işsizliğe çare olacak projeler bütün ülkelerde altın değerinde. Hele bunu, kocaman ela gözlü ilkokul çocuklarının hayallerindeki okula kavuşmalarını sağlayacak bir bonusla tamamlıyorsanız, bu değer paha biçilemez bir hale geliyor. Kale Grubu'nun 2009'da başlattığı İlk İşim Okullarda Değişim projesi tam da bu tanıma uyar nitelikte. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın (KSV) 5 yıldır süren projesiyle Anadolu'da özellikle lise çağındaki gençlerin meslek edinerek iş hayatına atılmaları hedefleniyor. Başladığı günden bu yana 2.5 milyon liralık yatırım yapılan proje, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği çerçevesinde gerçekleşiyor. Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos, projeyle bugüne kadar 4 bin 500 genci meslek sahibi yaptıklarını söylüyor. Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursu'ndan mezun olan gençlerin Avrupa Birliği'nde de geçerli bir sertifikaya sahip olduklarını anlatan Sarantopoulos, "Bu sayede sadece Türkiye'de değil yurtdışında da zanaatlarını icra edecekler" diyor.

16 OKUL YENİLENDİ

KSV'nin 9 bin ustanın yetişmesini sağlayan projesi, çocukları da mutlu ediyor. İşin gönüllere dokunan tarafı, 90 günlük eğitimden geçen kursiyerlerin 1 aylık teori eğitiminden sonra 20 günlük uyguma alanı olarak köy okullarını seçmesi. Projenin son ayağı Malatya'da gerçekleşti. 42 Malatyalı genç, sertifikalarını almak için gün sayıyor. Gençlerin uygulama alanı olarak seçtiği 16 köy okulu yenilendi.

PROJE 2 BİN 800 ÖĞRENCİYE DOKUNDU
"İlk İşim Okullarda Değişim" projesi kapsamında bugüne kadar Denizli, Erzurum, Isparta, Kayseri, Mersin, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa, Çankırı, Adana, Çorum, Diyarbakır, Ankara, Hatay, Amasya ve Yozgat dahil Türkiye'nin değişik illerinde toplam 50 köy okulu yenilendi. Ustalar sayesinde toplam 2 bin 718 öğrenci, daha sağlıklı ortama kavuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seramiğin genç 'kale'leri umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN