Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigortalılık oranı Doğu Avrupa seviyesine ulaşmalı

Türkiye'nin sigortalılık oranının düşük olduğunu belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sektörün ilk hedefinin Türkiye ile benzer özelliklere sahip Doğu Avrupa ülkelerinin seviyesini yakalamak olması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Sigortalılık oranı Doğu Avrupa seviyesine ulaşmalı
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye'de sigorta prim üretiminin GSYİH'ye (Gayrisafi yurt içi hasıla) oranı yüzde 1.3 seviyelerindeyken, bu oranın Doğu Avrupa'da yüzde 2-2.5 seviyelerinde olduğunu belirtti. 2025'den önce, Türkiye'nin Doğu Avrupa'daki sigortalılık oranınını yakalayacağını öngördüklerini belirten Uğur Gülen konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu hedefe ulaşmak, halen 22 milyar lira olan prim üretiminin 100 milyar liraya yükselmesi anlamına geliyor ki, bu sektörümüz için önemli bir gelişme olacaktır. Başta trafik, DASK gibi zorunlu sigortaların yanı sıra sağlık, konut, iş yeri gibi ürünlerin lokomotif rol oynayacağını öngörüyoruz." Uğur Gülen, Avrupa'nın 6'ıncı, dünyanın 17'inci büyük ekonomisi olan Türkiye'nin düşük sigortalılık oranı ile önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

SİGORTA BİLİNCİ ARTIRILMALI

Sigortalılık oranının artırılmasının bilincin yükseltilmesinden geçtiğini de hatırlatan Uğur Gülen, sigorta şirketlerine düşen en önemli görevin sigortayı, basit, kolay ve yalın şekilde anlatarak erişilebilir kılmak olduğunu söyledi. Kişilerin risk ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilerek buna uygun ürünlerin doğru kanallarla müşterilerle buluşturulmasının da kritik önem taşıdığına değinen Uğur Gülen, müşterilerin pozitif deneyimlerinin artırılması gerektiğine de dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigortalılık oranı Doğu Avrupa seviyesine ulaşmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN