Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell'den M2M'le ekonomiye 2 milyarlık katkı

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Turkcell'den M2M'le ekonomiye 2 milyarlık katkı
Türkiye'de geçtiğimiz yıl elektrik tüketimi, önceki yıla göre yüzde 3.7 artarak 255 milyar 490 milyon kilovatsaate ulaştı. Ceplerden çıkan para ise 94 milyar TL'yi buldu. Enerji tüketiminin tamamının akıllı şebekelerle ölçülerek yönetilmesiyle bu rakamın 15 milyar TL'sinin tasarruf edilme potansiyeli var. Bu, ülke için büyük bir şans. Turkcell Pazarlama Ürün, Servis ve İşbirliklerinden Sorumlu Grup Başkanı Yiğit Kulabaş, Turkcell olarak enerji ile telekom sektörlerinin dinamiklerinin birbiriyle neredeyse aynı olduğunu gördüklerini, yüksek yatırım, kesintisiz hizmet ve geniş abone tabanının en önemli ortak alanlar haline geldiğini belirtti. Turkcell bu kritik konularda Türkiye'de öncü bir role sahip olduğunu ifade eden Kulabaş, "Gururla söylüyorum ki, ülkemizde faaliyet gösteren toplam 21 elektrik dağıtım şirketinin tümü Turkcell'le iş yapıyor. Bugün toplam 200 bin akıllı sayaçtan 150 bini Turkcell M2M hatları ile çalışıyor" dedi.

3 YILDA 4.5 MİLYARLIK TASARRUF

2014'te Türkiye'deki yaklaşık her 3 makineden 2'sine Turkcell M2M hatlarıyla hizmet gittiğini ve bu sayede 1.6 milyon Turkcell SİM kartlı makineyi konuşturduklarını anlatan Kulabaş, şunları söyledi: "Böylece ülke ekonomisine yalnızca 2014'te 2 milyar TL'den fazla katkı sağladık. Son 3 yıla bakarsak bu rakam toplamda 4.5 milyar TL'ye ulaşıyor. Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon adet uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyeli olduğunu düşünürsek ülkemizin henüz başlangıç seviyesinde bulunduğunu görüyoruz. Toplumsal faydanın ortaya çıkması için ülkemizde akıllı şebekeler ile ilgili politikanın oluşturulmasını çok önemsiyoruz."

ÇEVREYE 25.8 MİLYAR
Turkcell'in çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini anlatan Kulabaş, hem sürdürülebilir bir dünya hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak için çevre dostu uygulamaları işin her noktasında hayata geçirmeye özen gösterdiklerini vurguladı. Kulabaş, "Sadece 2014'te 25.8 milyon TL'lik yatırım yaptık. Grup şirketlerimizden Turkcell Superonline da fiber şebekesinde kullandığı teknolojik çözümlerle enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. Enerjide yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda 2014'te ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazandık" diye konuştu.

YILDA 5 BİN 712 AĞAÇ E-FATURA İLE KESİLMEKTEN KURTULUYOR
Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda hem kağıt tüketimini hem karbon salımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura kullanımını teşvik eden şirkette, bu sayede sadece 1 ayda 28 ton daha az kağıt kullanıldı. Bu da 476 ağacı kesilmekten kurtardı. Yiğit Kulabaş, "Bu da yılda 5 bin 712 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'den M2M'le ekonomiye 2 milyarlık katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN