Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank Asya'ya el konuldu

Giriş Tarihi: 30.5.2015
Bank Asya'ya el konuldu

BDDK, takipteki ve batık kredileriyle katılım bankacılığı sektörünü de bozan Bank Asya'nın ortaklık haklarını fona devretti. Gerekçe: Mali sistemin istikrarı

17-25 Aralık darbe girişiminin ardından zora düşen, batık kredileri yüzde 120 artarak 1.8 milyarı geçen, takipteki kredi oranı yüzde 20 ile sektörün 10 katına ulaşan Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Bank Asya'ya el konuldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) A grubu hissedarlara ait yüzde 63 hissesi temettü hariç tüm haklarıyla TMSF'ye devredilen Bank Asya için 71'e (b) bendini işletti.'SİSTEMİN İSTİKRARI İÇİN'
BDDK'nın Bank Asya için uyguladığı 71'inci maddenin (b) bendinde "Faaliyetine devamının mevduat ve katılım fonu sahiplerinin hakları, malî sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arz ettiğinin ortaya çıkması hâllerinden bir veya birkaçının varlığı durumunda kurul, en az beş üyesinin aynı yöndeki oyuyla alınan kararla bankanın faaliyet iznini kaldırmaya ya da kredi kuruluşunun temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimini, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla fona devretmeye yetkilidir" deniyor.

TMSF: ENDİŞEYE GEREK YOK
TMSF'nin 30 kişilik ekibi dün gece Ümraniye'deki Bank Asya Genel Müdürlüğü'ne gelerek çalışmalarına başladı. TMSF açıklamasında da tasarruf sahipleri ve diğer ilgililerin endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığı ifade edildi.

SEKTÖRÜN 10 KATI BATIK ORANI
17-25 Aralık darbe girişiminin finansörü ve paralel yapının adeta kriptosu olan Bank Asya geçen yılın ikinci yarısında 928.3 milyon TL, son üç ayında ise 627.3 milyon TL zarar ederek Türk Bankacılık sektöründe son 12 yılın en kötü performansına imza attı.
Paralel yapının her türlü telkin ve baskısına rağmen, Bank Asya'dan para çıkışı son sürat devam etti. 2013'ün son çeyreğinden 2014 sonuna kadar olan dönemde 10.6 milyar TL mevduat çıkışı oldu.
Takipteki kredileri yüzde 120 artarak 1.8 milyar lirayı geçti. Batık kredi oranı yüzde 20 ile sektörün 10 katına çıktı.
Bankanın aktif büyüklüğü 28.4 milyar liradan 13.5 milyara, mevduatı ise 19.5 milyardan 8.8 milyara geriledi.
81 şube kapatıp, yaklaşık 2 bin kişiyi işten çıkardı.
Güney Bağımsız Denetim şirketi bilançolara görüş vermekten kaçındı.
26 Eylül 2014'te borsada Gözaltı Pazarı'na alındı.
BDDK, 3 Şubat 2015'te imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgeleri iletmediği için yönetimini TMSF'ye devretti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya'ya el konuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN