Avon'un Amazonları şiddetle savaşacak

Avon, aile içi şiddeti önlemek için kolları sıvadı. AÇEV'le yürütülen projeyle 3 yılda 54 bin kadın şiddeti önlemek için eğitilecek

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Avon'un Amazonları şiddetle savaşacak
Şiddet toplumda herkesin hayatının bir döneminde maruz kalabileceği bir durum. Ancak uzmanlara göre öğrenilebilen bir davranış biçimi olan bu çağ dışı yaklaşımdan en çok kadın ve çocukların etkilendiği bir gerçek. Bir başka gerçek de şiddetle savaşta kadının bilinçlenmesi ve anne olarak bildiklerini aktarmasının büyük önemi olduğu. Türkiye'de 100 bin kadının dahil olduğu büyük bir doğrudan satış ağı olan Avon da bu gerçekten yola çıkarak kadının şiddetle savaşına destek verecek önemli bir proje başlattı.

ERKEN TEŞHİS ŞART

Avon İletişim ve Etkinlik Yönetimi Grup Müdürü Hande Orhan, kutsal bir alan olan Türk aile yapısı içinde, "kol kırılır yen içinde kalır" yaklaşımının şiddetle mücadeleyi zorlaştırdığını belirtiyor. Tespit birçok kültüre uygulanabilir belki ama aile içindeki davranışın, kalıcı etkiler bırakacak sistemli bir şiddete dönüşmesini gösteren sinyallerin alınması bu savaşta çok kıymetli. Hande Orhan bu durumu bir tür "erken teşhis hayat kurtarır" yaklaşımı olarak tanımlıyor. "Yıllardır kadınların meme kanserini erken teşhisle önlemesine destek olacak projeler yapıyoruz. Aile içi şiddet de kadınların en büyük sorunlarından biri. Ve burada da erken teşhisin hayati önemi olduğunu artık biliyoruz. Bu nedenle Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğinde yeni bir projeye başladık" diyor Orhan. Ön çalışmaları kasımda başlayan projeye önce Avon kadınlarından başlandı. Avon'un satış danışmanları, şiddetin göstergeleri, ipuçlarıyla ilgili eğitiliyor. Eğitim aşama aşama şiddeti sonuçlarını çocuklarına ve çevresine anlatan elçiler yaratmak.

2015'TE 3 BİN KADIN

Eğitimler kapsamında bu yıl 3 bin kadın savaşçı oluşturulması hedefleniyor. 3 yılda rakamın 54 bine ulaşmasını planladıklarını anlatan Hande Orhan, bu kadınların aslında birer eğitimci olarak donatılacağını vurguluyor. Bu kadınlar daha sonra sertifikalı olarak şiddete karşı eğitimler verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avon'un Amazonları şiddetle savaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN