Perakende sektörü istikrara odaklandı

Perakende, seçimlerden sonra uçuşa hazırlanıyor. Londra'da bir araya gelen patronlar, "İş dünyası olarak istikrarın sürmesini istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Perakende sektörü istikrara odaklandı
Türk perakende sektörünü her yıl dünyanın önemli şehirlerinde bir araya getiren ve Soysal Danışmanlık tarafından düzenlenen Perakende Liderler Konferansı (LiDKO) 10'uncu buluşmasını Londra'da gerçekleştirdi. 110 üst düzey perakendecinin sektörü masaya yatırdığı konferansın en önemli gündemi ise Türkiye'deki genel seçimler oldu. Seçim dönemi olmasına rağmen satışlarında herhangi bir düşüş yaşamadıklarını belirten perakendenin patronları, asıl gelişmenin seçimlerden sonra yaşanacağını söyledi. İstikrarın devam edeceğini beklediklerini söyleyen patronlar, "Yaz döneminin gelmesiyle birlikte yılı pozitif tamamlayacağız" dedi.

Mehmet Ziylan-Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı
Bizim için en önemli şey istikrar. Biz yatırımcı, sanayi ve perakendeci olarak istikrarı çok önemsiyoruz. Çünkü geçmişteki istikrarsızlıkları gördük. Koalisyon beklemiyorum. Yine istikrar, tek başına iktidar bekliyorum.

Ümit Zaim-Derimod Yönetim Kurulu Başkanı
Seçime girerken, ülkede aşırı bir gerginlik yok. Bu bile pozitif bir etki aslında. Herkes seçimden çıkacak sonucu bekliyor. Çıkan sonuca göre harekete geçilecek.

Vahap Küçük-LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı
Seçimin piyasaya etkisinden söz etmek doğru olmaz. Geçen yıl mart sonunda yapılan yerel seçimler çok daha gergin ve sert geçmişti. Bu yıl seçim atmosferi daha yumuşak. Dolayısıyla seçimin satışlara negatif bir etkisi olmadı.

Sami Kariyo-BMD Başkanı ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı
Sektöre bakınca artan cirolar görüyoruz. Genellikle yüzde 25 ila 30 arasında ciro artışları söz konusu. Penti'de bu oran yüzde 30'un da üzerinde. Seçim ortamı sakin olunca insanlar psikolojik olarak fazla etkilenmedi.

Tahsin Özlenir-Özlenir Giyim Yönetim Kurulu Başkanı
Satışlarımızda seçimle alakalı bir şey yok. Mayısta havaların ısınmasıyla ivme hissettik. Cirolarda bundan sonra da seçimlerin etkisi olmayacak. Haziranda kampanyalı dönem başlayacak.

Füsun Kuran-Brooks Brothers Türkiye Genel Müdürü
Seçimden sonrasını çok pozitif görüyoruz. Seçimden ne sonuç çıkarsa çıksın satışlarımızın olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Ciroda şu anda geçen yılla eşit gidiyoruz. Seçim olacak ve ertesi günü satışlarımız artacak diye bekliyoruz.

Üretim ve işgücü kaliteniz yüksek

WInser London'ın kurucusu ve CEO'su Kim Winser, Türkiye'deki perakende ve üretim gücüne vurgu yaptı. Winser, "Türkiye'deki üretim ve işgücü kalitesi çok yüksek. Öte yandan perakende de çok hızlı gelişiyor. Hem giyim hem de yeme içme sektörü atak yapıyor. Türk markalarına tavsiyem şirketlerinin mirasına sahip çıkmaları" diye konuştu.

Büyümek için maymunlaşın

Harvard Üniversitesi Profesörü ve Venezüella Planlama eski Bakanı Prof. Ricardo Hausmann, "Ekonomideki çeşitliliği ormanlardaki ağaçlara benzetebiliriz. Yani hem ülkeler hem de şirketler büyümek için maymunlaşmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perakende sektörü istikrara odaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN