Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk firmalarının önünü Pentagon açtı

Pentagon, Bursa'da makine üreten firmaları, 'teyakkuz halinde yok edilecekler' listesine alınca potansiyel ortaya çıktı. 13 şirket yerli helikopter ihalesine çağrıldı

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Türk firmalarının önünü Pentagon açtı
Türkiye'nin en fazla ihracat yapan iki sektörü otomotiv ve tekstil ilk kez Bursa'da inovasyon ve tasarım çatısı altında buluştu. İki sektörden önemli oyuncuların bulunduğu etkinlikte sorularımızı yanıtlayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'da Boeing, NASA ve Airbus'a parça üreten şirketler olduğunu hatta bunların WikiLeaks'te geçtiğini söyledi. Bursa'nın gücünün farkında olmadığını vurgulayan Burkay, "Dünya Bursa'nın farkında. Bursalı birkaç firma Pentagon'un yani ABD'nin 'teyakkuz durumunda ilk ele geçirilmesi veya yok edilmesi gereken firmalar' listesinde bulunuyor. Bunların listede bulunma sebebi ise sahip oldukları ekipmanlar, üretim gücü. Bu firmalar, gerektiğinde tank, top, füze, uydu üretecek güçteler. Bu güçlerinin kendileri bile farkında değil ama ABD bunun farkında" dedi. Bursalı Durmazlar, Ermaksan ve Baykal adlı firmaların, WikiLeaks belgelerine girdikten sonra Türk hükümetinin de dikkatini çektiğini ifade eden Burkay, 'milli helikopter' projesi kapsamında hükümet tarafından ihale için davet edildiğini söyledi. "Cumhurbaşkanımız 'milli uçağı yapacağız' dedi. Çünkü, artık metodu öğrendik, üretebiliriz" diyen Burkay, Savunma Bakanlığı'nın Bursa'dan projede yer alabilcek 13 firmanın ismini istediğini belirtti.

İKİ YENİ AR-GE MERKEZİ
Bursa'da bulunan Ar-Ge merkezi sayısını 50'ye çıkarmak istediklerinin altını çizen Burkay, "Bursa'ya 2 yeni teknoloji geliştirme merkezi kuruyoruz" dedi.

Bursa Avrupa'yı yakaladı
Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerini Bursa'nın şimdiden yakaladığını vurgulayan Burkay, "Türkiye'nin 2023'te kilo başına ihracat hedefi 4 dolar. Bursa şu anda 3.98 doları yakaladı. 2023'te 8 dolar olur" dedi. Aynı ülkede iş yapmasına rağmen otomotiv sektörünün bile Türkiye'de teknik tekstilin gücünü bilmediğine dikkat çeken Burkay, "Bu etkinlikle farkındalık yarattık" dedi.

Türkiye know-how satın alacak
AR-GE Proje Pazarı ile tekstilde gelişmiş ancak artık üreticisi kalmayan ülkeleri Türkiye'ye çekmek istediklerini dile getiren Burkay, "Dünyada yapılan çalışmaları Türkiye'ye getirip, sanayici ile buluşturmak istedik. Örneğin Güney Kore'den bir adam geliyor projesini gösteriyor. Bizim tekstilcinin öncelikli projeleri arasında varsa, Ar-Ge'yi satın alıyor yani o know-how artık onun oluyor" dedi. Burkay, ulusal standartlar oluşturulduğunda ihracatın özellikle teknik tekstilde 1.5 milyar doları katlayacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk firmalarının önünü Pentagon açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN