Euro kıl payı kurtuldu

Komşu'yu iflasa, Euro Bölgesi'ni de dağılmanın eşiğine getiren süreçte sona gelindi ve anlaşma sağlandı. istihdam ve emeklilikte reform yaparken, AB de borcu yapılandıracak

Giriş Tarihi: 3.6.2015
Euro kıl payı kurtuldu
'ı iflasa götüren süreçte son iki güne girildi ve anlaşma sağlanma aşamasına gelindi. Almanya'nın Berlin şehrinde önceki gün düzenlenen dörtlü toplantıya Yunan tarafı bir teklif iletti. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, IMF başkanları ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Fransa Devlet Başkanı Francios Hollande'ın toplantıda ne karar vereceği merakla bekleniyordu.

BOYNUNDA Kİ İLMEK ÇÖZÜLDÜ
ABD'li Wall Street Journal gazetesi tarafların anlaşmaya çok yakın olduğunu iddia etti. Yunanistan'ın hazırladığı planda emeklilik sisteminde ve istihdam piyasasında reform öngörülüyor. Daha önce Der Spiegel'e konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "ECB hâlâ boynumuzda bir yağlı ilmek tutuyor. Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmasını istemiyorum, çünkü Avrupa'yı seviyorum" demişti.

YAPILANDIRMA GÜNDEMDE

Borçta bir yeniden ödeme planı olacağı yönünde beklenti oluştuğunu belirten kaynaklara göre kapsamlı bir ekonomik reform tasarısı uygulamaya konulacak. Çipras, dün düzenlediği basın toplantısında da "Yunanistan'ı krizden çıkaracak gerçekçi bir tasarı sunduk. Artık Avrupa liderleri politik olarak karar verecek" dedi ve ekledi: "Biz onların bir teklif iletmesini beklemiyoruz." IMF Başkanı Christine Lagarde ise Berlin'deki toplantılarda ekonomik reformların yapılmasının şart olduğunu bütçede ancak bu şekilde bir dengenin sağlanacağını belirtti.

AB FONU SERBEST BIRAKACAK
Yunan tarafı kendilerine henüz bir taslak anlaşma metninin gelmediği yönünde açıkmalar yaptı. Yunanistan'ın bu ay Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapması gereken toplam borç ödemesi miktarı 1.7 milyar dolar. 5 Haziran'da da yine IMF'ye 300 milyon euroluk ödemesi var. Haziran ayı boyunca Yunanistan'ın toplam ödemesi gereken miktar ise 6 milyar 746 milyon euro.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Euro kıl payı kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN