Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta 'paralel' oyun

Rusya'dan dönen sağlıksız meyve-sebzelere ilişkin haberler asılsız çıktı. Sağlığa zararlı bir tek ihraç ürününün dahi iade edilmediğini belirten bakanlık yetkilileri, "Paralel medya halkı kandırıyor" dedi

Giriş Tarihi: 3.6.2015
İhracatta 'paralel' oyun
Türkiye'nin Rusya'ya gönderdiği taze meyve-sebze ürünlerinin iade edildiğine yönelik iddiaların çarpıtma ve yalan olduğu ortaya çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ihracatçılar, paralel yapıya yakınlığıyla bilinen medyada yer alan çilek, kayısı gibi ürünlerin Rusya tarafından iade edilmesine yönelik haberlerin çarpıtma olduğunu ifade etti. Bakanlık kaynakları 2011'den bu yana Türkiye'den Rusya'ya giden hiçbir üründe insan sağlığına zararlı ilaç kalıntısına rastlanmadığını vurguladı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak da, "Rusya gıda güvenliğinde Avrupa'ya örnek olacak düzeye geldiğimiz için bize teşekkür ediyor. Yılda ortalama 1.5 milyon ton ihracat yapıyoruz. Haberler spekülatif" sözleriyle bakanlığı doğrular nitelikte açıklamalar yaptı.

KAYNAK hep AYNI

Rusya'ya ihraç edilen taze meyve, sebze ürünlerinin insan sağlığına zararlı olduğu için Türkiye'ye geri gönderildiği yönünde yapılan haberler paralel gruba yakınlığı ile bilinen medya ajansından düzenli olarak servis ediliyor. Rus rsn.krasnodar.ru gibi internet sitelerinden alınan bilgiler, sağlıksız olduğu için Rusya'dan dönen ürünlerin Türk pazarlarında satıldığı şeklinde kamuoyuna duyuruluyor.

SAĞLIKSIZ TEK BİR ÜRÜN YOK
İddiaların çarpıtma olduğunu ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kaynakları, her şeyden evvel Rusya'dan 2011'den bu yana insan sağlığına zararlı olan, ilaç kalıntısı gibi unsurlar nedeniyle tek bir ürünün bile geri gönderilmediğine dikkat çekti. Alınan bilgiye göre, yıllık ortalama 1.5 milyon ton olan yaş sebze meyve ihracatında nadiren 4-5 ton gibi rakamlarla iadeler olabiliyor. Fakat bu iade insan sağlığına zararlı olduğundan değil dünyanın her yerinde görülebilen böceklenme nedeniyle oluyor.

'SPEKÜLASYON YAPILIYOR'
Rusya'nın yaptığı küçük çaplı iadelerin sanki Türkiye'den giden tüm ürünler sağlıksızmış gibi gösterilmesinin spekülasyon olduğunu belirten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, "Rusya gıda güvenliğinde Avrupa'ya örnek olacak düzeye geldiğimiz için bize teşekkür ediyor. Son derece başarılı bir süreç yürütüyoruz. Belki de bu başarı nedeniyle sürekli speküle ediliyoruz" diye konuştu.

ÜRÜNLER TÜRKİYE PAZARINA GİRMİYOR
Bakanlık kaynakları iade edilen meyve ve sebzelerin hiçbir şekilde Türkiye'ye sokulmadığının da altını çizdi. Yetkililer, Türkiye'den çıkan ürünlere de ithalat politikası uygulandığını ve bu sıkı sistem nedeniyle çürük de olsa hiçbir ürünün yeniden Türkiye'ye girme ihtimalinin olmadığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta 'paralel' oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN