Hazır ambalajlı mamullere ve ölçü şişelerine AB ayarı

Giriş Tarihi: 4.6.2015 11:29

Ölçü şişeleri ile hazır ambalajlı mamullerin piyasaya arzına yönelik koşullar, AB mevzuatına uygun olarak yeniden belirlendi.

Ölçü şişeleri ile hazır ambalajlı mamullerin piyasaya arzına yönelik koşullar, Avrupa Birliği (AB) mevzuatı kapsamında yeniden düzenlendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Ölçü Kapları Olarak Kullanılan Ölçü Şişelerine Dair Yönetmeliği ile Hazır Ambalajlı Mamullerin Ağırlık ve Hacim Esasına Göre Net Miktar Tespitine Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AB'nin ilgili direktifine uygun olarak hazırlanan yönetmeliğe göre, ölçü kapları, kapalı veya kapatılabilir, sıvıların muhafazası, taşınması veya sevki için geliştirilmiş olacak. Ölçü kaplarının, nominal hacimleri 0,05 litreden az, 5 litreden fazla olmayacak ve biçimleri standart olacak. Söz konusu kaplar, belli bir miktara kadar doldurulduklarında içerikleri yeterli hassaslıkla ölçülebilecek. Ölçü kapları, ölçü şişeleri olarak ifade edilecek.

Hazır ambalajlı mamuller

AB mevzuatına göre yeniden hazırlanan Hazır Ambalajlı Mamullerin Ağırlık ve Hacim Esasına Göre Net Miktar Tespitine Dair Yönetmeliğe göre de dolum işletmecisi ve ithalatçılar, hazır ambalajlı mamullerin yönetmeliğin şartlarını karşılamasını sağlamaktan sorumlu olacak.

Bir hazır ambalajlı mamulün içerdiği ürün miktarı, dolum işletmecisi ve ithalatçısının sorumluluğunda ağırlık veya hacim olarak ölçülecek ve kontrol edilecek. Bu ölçüm ve kontroller yasal ölçü aletleri ile yapılacak.

Hazır ambalajlı ürünlerin yönetmelik hükümlerine uygunluğunun kontrolü; numune alınmak suretiyle dolum işletmecisinin tesislerinde Bakanlık tarafından yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır ambalajlı mamullere ve ölçü şişelerine AB ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN