Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç fuarda 4.2 milyar $'lık buluşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fuarcılık sektörüne örnek gösterdiği CNR EXPO, Evteks, İMOB ve EDT fuarlarıyla 4.2 milyar $'lık sektörel buluşma gerçekleştirildi. Üç fuarın İstanbul'a dolaylı katkısı 1.2 milyar TL'yi buldu

Giriş Tarihi: 5.6.2015
Üç fuarda 4.2 milyar $'lık buluşma
Küreselleşen dünyada fuarcılık sektörü giderek ticaretin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Firmalar ihtisas fuarlarında doğru pazarlama stratejilerini hayata geçirerek hem satış hem de reklam fırsatı yakalıyor. Bacasız sanayi diye de adlandırılan fuarlar alışveriş ve turizmle birleşip şehre ciddi ekonomik katkı sağlıyor. Bunun bir örneği de geçtiğimiz dönemde CNR EXPO'da yaşandı. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (Evteks), İstanbul Mobilya Fuarı (İMOB) ile Ev Dışı Tüketim ve Gıda Ürünleri Fuarı (EDT) sayesinde 4.2 milyar dolarlık sektörel buluşma gerçekleştirilerek, yeni ihracat bağlantılarına aracılık edildi. Bu fuarların yapıldığı dönemde İstanbul ekonomisine dolaylı katkı ise 1.2 milyar TL'yi buldu.

FUAR HERKESE KAZANDIRIR


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na "İZFAŞ'ı CNR modeliyle özelleştirip profesyonel yönetime bırakırsanız daha çok para kazanırsınız" sözleriyle örnek gösterdiği CNR EXPO'nun en son 19-23 Mayıs 2015 arasında düzenlediği, kendi branşında dünyanın ikinci en büyük fuarı olan Evteks tek başına, şehir ve ülke dışından gelen katılımcı ve ziyaretçileriyle İstanbul ekonomisine 680 milyon TL dolaylı katkı sağladı.

ZİYARETÇİ REKORU KIRDI


21'incisi düzenlenen, Avrupa'nın önemli trend ofislerinin bir araya geldiği, politikacısından sanatçısına kadar herkesin ilgi gösterdiği Evteks Fuarı'na 122'si yabancı olmak üzere binin üzerinde firma 2 bin markayla katıldı. 1.000 stant açılan fuarda yoğun katılım nedeniyle CNR EXPO'nun 8 salonu doldu. Şirket, katılımcılar için fuar alanında 3 salon kiralayıp bir de çadır kurdu. 2014'te 114 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı bu yıl 40 bini yabancı olmak üzere 138 bin kişi gezdi.

ÜÇ FUARDA 84 BİN YABANCI

Dev organizasyonun şehir ekonomisine katkısını değerlendiren CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Evteks'i yurtdışından ziyaret edenlerin konaklama, catering ve ulaşımda 3 kat daha fazla harcama yaptığını belirtti. Erem, şöyle konuştu: "Evteks ile birlikte markalaşmış İMOB ve EDT Fuarları'nı da hesaba kattığımızda CNR olarak 84 bin yabancı misafir ağırladık. Sadece 3 fuarın otel ve restoran sektörüne katkısı 550 milyon TL'yi geçti. Bu kişilerin İstanbul gidiş-gelişlerinde THY'nin business-comfort sınıfını yoğunlukla kullandıkları biliniyor. Bu dönemlerdeki İstanbul uçuşlarında hem yer bulmak zorlaşıyor, hem de bilet fiyatları yükseliyor. Ayrıca şehir içi ulaşımda taksi kullanmaları, Kapalıçarşı ve diğer alışveriş merkezlerinde yaptıkları kişisel alışverişlerin tutarları gibi ölçemeyeceğimiz katkılar da var."

ARKADAŞINA GÖNDER
Üç fuarda 4.2 milyar $'lık buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN