Metal fırtınada karşı atak

Geçen ay iş bırakma eylemi yapan otomotiv işçilerine işverenden karşı atak geldi. TOFAŞ'ta işçi lideri iki kişi atılınca bin işçi eylem başlattı. İki tarafın anlaşmasıyla eylem aynı günün akşamında sonlandırıldı

Giriş Tarihi: 10.6.2015
Metal fırtınada karşı atak
Bursa'da geçen ay önce Oyak Renault'da başlayan ardından TOFAŞ, Ford Otosan, Türk Traktör'ün yanı sıra Coşkunöz, Ototrim, Mako gibi yan sanayi fabrikalarına da sıçrayan 8 günlük iş bırakma eylemine işverenden karşı atak geldi. Eylemlerin ardından istediklerini alan ve işinin başına dönen işçilere karşı bu kez fabrika yönetimleri 'işten atma' silahını çekti. Bu yöndeki ilk adım ise iki gün önce OYAK Renault'da, eylemlerde ön plana çıkan bir işçi liderinin çıkarılmasıyla atıldı. Ancak, işçilerin vardiyayı durdurmasının ardından karardan vazgeçildi. Dün de TOFAŞ yönetimi, işçiler Mehmet Altın ve Soner Şahin'i 'işyeri huzurunu bozma' iddiasıyla işten çıkardı. Montaj bölümünde 8 yıllık işçi olarak çalışan bu kişilerin TOFAŞ eyleminin liderlerinden olduğunu belirten işçiler de, arkadaşları geri alınana kadar bin işçi iş durdurma kararı aldı.

BARIŞÇIL ŞEKİLDE SONLANDI

Aynı günün akşamında Tofaş Yönetimi çalışanlarla gerçekleştirdiği görüşme neticesinde eylemin barışçıl şekilde sonlandığı ve fabrikada üretimin sabah yeniden başlayacağı kaydetti. Dünkü iş bırakma eylemi, ilk eylemin liderlerinden olan bu nedenle 'işyerinde huzursuzluk yarattığı' iddiasıyla işten atılan işçi için başlamıştı. TOFAŞ'ta 3 bin 500 kişinin Türk Metal Sendikası'ndan istifa ederek Çelik İş Sendikası'na geçtiğini söyleyen Çelik İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep Akyel, "Hiçbir arkadaşımızın iş akdi, sendikal tercihinden dolayı feshedilemez. Bunun için burada mücadele verdik. Çünkü bu arkadaşlarımızın hiçbir suçu günahı yok. Çalışanlarımız bundan sonrası için eylemi bitirme kararı aldı. Biz de sendika olarak kararlarına saygı duyduk. Eylem kararlarında nasıl yanlarındaysak bırakma kararlarında da yanlarındayız" dedi.

FORD'DA İDARİ İZİN YÖNTEMİ
DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası da, Ford işçilerini uyaran bir bildiri yayımladı. Bildiride, işverenlerin işçi atma saldırısının yoğunlaştığı belirtilerek, "Amaçları işçileri cezalandırmak. İdari izin adı altında Ford'da da işten çıkarma saldırısı başladı. Arkadaşlarımız izne çıkarılıp ardından da işten atılmak isteniyor. Ford işçileri bu baskıya boyun eğmemeli. Ford işçileri de TOFAŞ ve Renault'daki gibi arkadaşlarına sahip çıkmalı" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metal fırtınada karşı atak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN