Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev yatırımlar Türkiye'yi dünya ikincisi yaptı

Giriş Tarihi: 11.6.2015
Dev yatırımlar Türkiye'yi dünya ikincisi yaptı

Kamu ve özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilen dev yatırımlar, Türkiye'yi dünya 2'nciliğine taşıdı. Dünya Bankası, 3'üncü Köprü gibi yatırımları örnek gösterdi

Son yıllarda art arda hayata geçirilen dev projeler, Türkiye'yi uluslararası arenada da zirveye taşıdı. Dünya Bankası, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında kamu-özel sektör işbirliğinde en çok altyapı yatırımı yapan ikinci ülke olduğunu açıkladı. Dünya Bankası'nın 139 gelişmekte olan ülkeyi kapsayan "2014 Küresel Kamu-Özel Sektör Ortak Yatırımları" başlıklı araştırma raporuna göre Türkiye, geçen yıl Brezilya'nın ardından kamu-özel sektör işbirliğinde en çok altyapı yatırımı yapan ikinci gelişmekte olan ülke olarak zirveye oturdu.

5 DEV PROJE ÖNE ÇIKTI

Raporda Türkiye'nin aynı zamanda büyük bir hamle gerçekleştirerek Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki en büyük beş kamu-özel sektör ortak yatırım projesine ev sahipliği yaptığına da dikkat çekildi. Raporda, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye, 17 yeni projesiyle ikinci en yüksek yatırım hacmini elde etti. Hükümetin önemli reformları, Türkiye'deki enerji yatırımlarını etkilemeye devam ederken, üç büyük ölçekli özelleştirme gerçekleştirildi. 4.3 milyar dolar değerindeki Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri, 1.1 milyar dolar değerindeki Yatağan Termik Santrali ve 350 milyon dolarlık Çatalağzı Termik Santrali tüm dünyanın dikkatini çekti."

İLK SIRADA BREZİLYA VAR
Brezilya'nın 44.2 milyar dolarla birinci, Türkiye'nin 12.5 milyar dolarla ikinci olduğu en çok altyapı yatırımı yapan ülkeler listesinde Peru 8.1 milyar dolarla üçüncü, Kolombiya 7 milyar dolarla dördüncü ve Hindistan 6.2 milyar dolarla beşinci sırada yer aldı. Kamu-özel sektör işbirliğinde adı geçen 5 ülkede yürütülen projelerin değeri, 139 gelişmekte olan ülkedeki toplam altyapı yatırımlarının yüzde 73'ünü oluşturdu.

YÜZDE 6
ARTIŞ
Dünya Bankası, 2.9 milyar dolar değerindeki 3'üncü Boğaz Köprüsü ve 1.1 milyar dolarlık Salıpazarı Limanı gibi dev ulaştırma projelerinin Türkiye'deki yatırımları önemli oranda artırdığına vurgu yaptı. Raporda ayrıca 2014'te gelişmekte olan ülkelerde kamu-özel sektör işbirliğiyle gerçekleşen yatırımların bir önceki yıla kıyasla yüzde 6 artarak, 107.5 milyar dolar olduğu bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev yatırımlar Türkiye'yi dünya ikincisi yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN