Avrupa kesenin ağzını açtı

Avrupa Merkez Bankası, iflas ve Euro Bölgesi'nden çıkışın eşiğindeki Yunanistan için kesenin ağzını açtı. Yunan bankalarına 3.3 milyar euro acil fonlama desteği verilecek

Giriş Tarihi: 20.6.2015
Avrupa kesenin ağzını açtı
Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunan bankalarına acil yardımı artırıyor. Dün ECB'de düzenlenen toplantıda çıkan kararın yüksek miktarda para çıkışı olduğu iddia edilen Yunan bankalarını rahatlatacağı belirtiliyor. Olağanüstü Yönetim Kurulu toplantısı sonucu Acil Durum Likidite Yardımı'ndan (ELA) 3.3 milyar euro aktarılacak. Yunan bankalarından geçtiğimiz hafta 2 milyar euro mevduat çıkışı olduğu belirtiliyor.

PAZARTESİ KARAR GÜNÜ

Likidite krizini atlatan Yunanistan için ikinci önemli toplantı da pazartesi günü olacak. Avrupa Devlet Başkanları ve Euro Bölgesi maliye bakanları pazartesi günü ülkenin geleceğini masaya yatıracak. İflasın eşiğine gelen ve Euro Bölgesi'nden ayrılma ihtimali gittikçe güçlenen Yunanistan konusunda Avrupa tarafından bir çok temenni de dile getiriliyor. Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısında reform karşılığı Yunanistan'a mali yardım konusunda anlaşma çıkmamasından Berlin'in üzüntü duyduğunu ancak hâlâ bir anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

GEÇ KALINMIŞ DEĞİL
Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, "Eurogroup toplantısında Yunanistan ile üç kurum arasında ilerleme sağlanamamasından üzüntü duyuyoruz. Anlaşmak için henüz geç değil, diye düşünüyoruz" dedi. Seibert, Yunanistan'ın euroda kalması için Berlin'in elinden gelen her şeyi yapmak istediğini, ancak bunun için Atina'nın yeni reform önerileri getirmesi gerektiğini belirtti.

KIYIDA YAŞIYORUZ FIRTINADAN KORKMAYIZ
Yunanistan tarafında ise Başbakan Aleksis Çipras, St. Petersburg'da katıldığı toplantıda sert mesajlar verdi. Çipras, "Hepimizin farkında olduğu bir şey var o da şu anda bir fırtınanın ortasındayız. Ama biz deniz kıyısında yaşıyoruz ve denizden korkmayız. Yeni denizlere yeni güvenli limanlara ulaşırız" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından Kremlin'den ilk demeç de geldi. Üst düzey bir Rus yetkili, Yunanistan'a mali yardım için adım atmadan önce ülkeden bir teklif gelmesi gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa kesenin ağzını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN