Merkel de topa girdi

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Merkel de topa girdi

Almanya Başbakanı Merkel, iflas noktasına gelen Yunanistan'la anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi

Avrupa Birliği liderleri ve Yunanistan'ın kreditörleri, iflasın eşiğindeki Yunanistan için yarın yapılacak üst düzey toplantılar öncesinde hafta sonunu arka kapı diplomasisiyle çözüm arayarak geçiriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB zirvesi öncesinde Yunanistan ve alacaklıları arasında anlaşmaya varılması gerektiği uyarısında bulundu. Merkel, aksi takdirde zirvede karar alınamayacağını kaydetti.

SABRIMIZ TÜKENİYOR

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ı euroda tutmak için hâlâ uğraştıklarını ancak sabırlarının tükenmek üzere olduğunu söyledi. "Çipras'ı (Yunanistan Başbakanı) anlamıyorum" diyen Juncker, Atina tarafından kullanılan "tehlikeli" dilin orta yolu bulmayı zorlaştırdığını söyledi. Yunanistan'ın 30 Haziran'a kadar 1.6 milyar euroluk Uluslararası Para Fonu (IMF) kredisini geri ödemesi gerekiyor. Atina yönetimi ise bu ödemeyi ancak Avrupa Birliği (AB) ve IMF'nin kurtarma paketinin son dilimi olan 7.2 milyar euroyu alabilirse yapabileceğini söylüyor. Yunanistan IMF'ye ödeme yapamazsa Euro Bölgesi ve hatta AB'yi terk etme riskiyle karşı karşıya kalacak.

YUNAN BANKALARININ ÇÖKÜŞÜ AB'Yİ DE VURUR
Yunan Devlet Bakanı Alekos Flabouraris Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB)Yunan bankaların çökmesine izin vermeyeceğini söyledi. Mega televizyonuna konuşan bakan, ECB'nin Yunan bankalarının çöküşünün bir domino etkisi yaratacağını ve Avrupa'daki bankaları etkileyeceğini bildiğini belirtti. Rus lideri Vladimir Putin ise Çipras'la görüşmesine ilişkin olarak "Yunanistan Rusya için Avrupa'da önemli bir ortak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel de topa girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN