Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonominin sabrını zorlamadan anlaşın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partilere bir an önce koalisyonun kurulması önerisinde bulundu. Erdoğan, "Ekonominin ve milletin sabrını zorlamadan bir an önce anlaşın" dedi

Giriş Tarihi: 22.6.2015
Ekonominin sabrını zorlamadan anlaşın
Genel seçimlerin ardından partilerin koalisyon tartışmaları devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilere önemli mesajlar verdi. Milletin, ülkenin ve bilhassa ekonominin sabrını zorlamadan, koalisyon hükümeti üzerinde anlaşılması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aksi takdirde bu işin çözüm merciinin millet olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 22'nci Olağan Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Türk ekonomisinin son yıllarda pek çok kez tahminleri aşan bir performans ortaya koyduğunu söyleyen Erdoğan, aynı atılımın önümüzdeki aylarda olmasını ümit ettiğini belirtti.

SORUMLU HAREKET EDİN

Siyasi partilere önemli uyarılarda bulunan Erdoğan, şöyle konuştu: "Partilerimize ve genel başkanlara düşen görev, ülkenin, milletin ve bilhassa ekonominin sabrını zorlamadan, sorumluluklarının bilinci içinde hareket etmektir. Kimsenin egolarına mahkum olmaması gerekir. Eğer egolar öne geçerse o zaman bu süreç uzayacaktır. O zaman da Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen görev, siyasetçiler bu işi çözemiyorsa millet bu işi çözecek tek mercidir. Bunu yapmak zorundayız." Farklılıkları öne çıkaranların bunun hesabını millete vereceğini söyleyen Erdoğan, "Müşterekleri değil, farklılıkları öne çıkararak, oyun bozanlık eden partiler ve siyasetçiler bunun hesabını millete vereceğini bilmelidir. Kimsenin, konumunu millete karşı sorumluluk üstlenmek yerine sistemi kilitlemek için kullanmaya hakkı yoktur. Türkiye'yi hükümet kurulamayan bir ülke durumuna düşürmenin vebali ağırdır" diye konuştu.

İHRACAT ODAKLI BÜYÜME OLMALI
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yaptığı konuşmada ihracatçıların taleplerini seslendirdi. Türkiye'nin her yıl en az yüzde 5 büyümesinin şart olduğunu belirten Büyükekşi, "Güçlü bir hükümete ihtiyaç var. Makro ekonomik kazanımlar korunmalı, mikro hedeflerde kalıcı başarılar hedeflenmeli" dedi. Toplantıda ihracat şampiyonlarına ödülleri de verildi. Mücevher sektöründe en fazla ihracat yapan Volgam Dış Ticaret Ltd. Şti. adına Yönetim Kurulu Başkanı Reza Zarrab ödülünü aldı.

AB SÜRECİNE DEVAM EDİLMELİ
Genel Kurul'da ihracatta dereceye girenlere ödülleri verildi. İlk 10'a Koç Holding'in dört şirketi girdi. Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç, 4 şirketin ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı. TİM, ayrıca kurulacak hükümete 10 maddelik talep listesi yayımladı. Talepler arasında, topyekûn bir reform programının hayata geçirilmesi, AB'ye üyelik sürecinin kararlılıkla sürdürülmesi ve çözüm sürecinin sonuçlandırılması gibi maddeler yer aldı.

'BEN YERİMİ GAYET İYİ BİLİYORUM'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, akşam da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) geleneksel iftarına katıldı. 7 Haziran seçimleri sonrasında koalisyon ve kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili konuşan Erdoğan şunları kaydetti: "Birileri çıkıyor, 'Cumhurbaşkanı anayasanın çerçevesi içerisinde davranmalıdır' diyor. O birilerine diyorum ki; Anayasanın çerçevesi içinde davranmadığımızı, hangi anayasa maddesine göre açıklayacaksınız. Bunu çıkın açıklayın. Anayasa dışına asla çıkmadım. Ben anayasadaki yerimi gayet iyi biliyorum. Fakat anayasa ve yasalardan bihaber olanlar kalkıp bize bu noktada bize yol çizmeye çalışıyorlar. İşte birileri kalkıyor, efendim neymiş daha meclis başkanı seçilmeden görevlendirmeyi yapacağımı söylüyor. Kusura bakma da bu işin yol haritasını biz kendimiz belirledik ve bu yol haritası da bu şekilde devam ediyor. Siz, o aklı kendinize saklayın."

"BİZE TAVSİYEYİ MİLLET YAPTI"
Türkiye'nin bir an önce siyasi istikrara kavuşması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, "Bizlere '1071 rakım oraya çıkmalıdır' benzeri ifadeleri kullananlar önce oturdukları sandalyenin sorumluluğunu öğrensinler. Bize kimse nerede oturacağımızı tavsiye edemez. Bize bu tavsiyeyi millet yapmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonominin sabrını zorlamadan anlaşın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN