Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ı verse bile askerden sonra işe almak zorunda

İşçi vatani görevini yapmak için işinden ayrıldığında ını alır ve dönmek istediğinde işe almazsa 3 aylık ı tazminat olarak vermek durumunda.

Giriş Tarihi: 22.6.2015 07:28 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:19
Tazminatı verse bile askerden sonra işe almak zorunda
Çalışan, askerlik dönüşü iki ay içinde eski işverenine başvurup çalışmak istediğini bildirmeli. Patron bu işçiye ını verse bile uygun bir pozisyonda çalıştırmak zorunda.

İşte Akşam gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül'un askerden dönen çalışanlar için önemli haberi;

SORU: Yayınlarınızda tazminatını alıp çıkanlar için tekrar işe alma mecburiyeti var mı bunu bulamadım. Üç yıl boyunca çalıştığım işyerimden, askerlik sebebiyle kıdem tazminatımı alarak ayrıldım. 6 aylık askerliğim sonrası eski işyerimin beni tekrardan alması mecburiyeti var mı? Almazsa 3 aylık brüt ım kadar tazminat vermesi zorunlu mu?

3 AYLIK TUTARINDA TAZMİNAT VERMEK ZORUNDA

CEVAP: 4857 sayılı İş Kanunu'nun 31. maddesi uyarınca askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçiler, askerden döndükten sonra iki ay içerisinde eski işverenine başvurup çalışmak istediklerini bildirirlerse işverenleri bu kişiler işe almak durumunda. Eğer bu tarihte işyerinde boş bir pozisyon yoksa işveren pozisyon açıldığında bu kişilere öncelik vermek durumundadır. İşveren bu yükümlülüğe uymazsa işçiye 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorundadır. Askere giderken kıdem tazminatı alınarak ayrılınmış olması bu açıdan herhangi bir fark yaratmamaktadır. Askere giderken tazminatınızı almış olsanız bile döndüğünüzde işvereniniz sizi uygun pozisyon olması halinde hemen, uygun pozisyon yoksa pozisyon açıldığında işe almak zorundadır. Burada önemli olan sizin askerden döndükten sonra iki ay içerisinde gerekli başvuruyu yapmış olmanızdır.

Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminatı verse bile askerden sonra işe almak zorunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN