Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okul fiyatı el yakıyor

Özel okul fiyatları yine dudak uçuklatıyor. Çocuğunu özel bir anaokuluna gönderecek velinin en az 8 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Yıllık ücreti 53 bin TL'yi bulan anaokulu dahi var

Giriş Tarihi: 25.6.2015
Özel okul fiyatı el yakıyor
Özel okulların 2015-2016 EğitimÖğretim yılı ücretleri belirlendi. Bu yıl çocuğunu anaokuluna göndermek isteyen bir velinin en az 8 bin TL ödeyecek. Anaokulu ücretleri bazı okullarda 53 bin TL'yi aşıyor. Üstelik bu fiyatlara KDV ve yemek dahil değil. Bir velinin yemek ücreti için en az 3 bin TL bütçe ayırması gerekiyor. Liselerin fiyatları ise 30 bin TL'yi aşıyor. Gözde okulların ücretleri de neredeyse bir servet değerinde. Örneğin Robert Koleji'nde yatılı okumak isteyen bir lise öğrencisi 82 bin TL ödeyecek. Bilfen ve Eyüboğlu gibi eğitim kurumlarında ise bu ücret KDV ve yemekle birlikte 40 bin TL'yi buluyor.

53 BİN TL'YE KREŞ

En yüksek anaokulu ücreti 53 bin 900 TL ile TED Ankara Koleji'nde. Bu ücretler Anadolu illerinde 5 bin ila 15 bin arasında seyrederken, İstanbul'da en pahalı anaokul bu yıl 27 bin 338 ile MEF okullarında. İlkokulların ücretleri 11 bin TL ile 37 bin TL arasında. Ortaokulların fiyatları da 11 bin TL'den 40 bine kadar çıkıyor. Bu ücretlerin çoğuna okullardaki eğitim dışı etkinliklerin fiyatları da dahil. Ancak servis ve kırtasiye masrafları orta gelirli velilerin bütçesini zorlayacak.

EN PAHALI LİSE YİNE ROBERT KOLEJİ OLDU
Çocuğunu yabancı bir özel liseye göndermek isteyen velinin neredeyse bir servet harcaması gerekiyor. Bu okulların en başında Amerikan Robert Koleji geliyor. Robert Koleji'nin bu yılki 7 gün yatılı fiyatı 82 bin 899 olarak belirlendi. Yatılı olmayan fiyat ise 53 bin 506. Fransız liselerinin ücretleri ortalama 35 bin TL iken, Alman Lisesi bu yılki ücretini 34 bin 575 TL olarak açıkladı. Galileo Galilei İtalyan Lisesi de 26 bin 640 TL ücretle öğrenci alacak. Tarsus Amerikan Koleji'nin fiyatı bu yıl yaklaşık 32 bin TL olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okul fiyatı el yakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN