Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk sanayisinde özkaynak alarmı

Giriş Tarihi: 26.6.2015
Türk sanayisinde özkaynak alarmı

Katma değerli üretim yapamadığı için kârlılığı düşen İSO üyeleri, çıkış yolu arıyor. Yatırımın yüzde 50'den fazlasını krediyle yapan İSO 500 şirketlerine, "Özkaynak kullanmanız şart" uyarısı geldi

Borçluluğu artarken faaliyet kârının yarısından fazlasını finansman giderlerine harcayan Türkiye'nin en büyük sanayi şirketleri 'kaynak' sıkıntısı çekiyor. 2004'te yüzde 54.5 olan yatırımlardaki özkaynak kullanım oranı, 2014'te yüzde 43'e düşünce tehlike sinyalleri çaldı. Katma değer yaratan şirketlerin İSO 500'deki ağırlığı da buna paralel olarak azaldı. 2004'te İSO 500'de 7 elektronik şirketi varken 2014'te bu sayı 3'e geriledi. Bunda şirketlerin rekabet gücünün zayıflaması etken oldu. Bu sorun İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin haziran ayı olağan toplantısına da damga vurdu. "İSO 500 Aynasından Ekonomi ile Sanayimizdeki Ana Sorunlar ve Çözüm Yolları" gündemiyle yapılan toplantıda İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Türkiye sanayisinin hantal boyutundan, ileri teknoloji kullanan ve Ar-Ge altyapısını güçlendiren bir yapıya dönüştürülmesi gerekiyor" dedi.

KÂRIN YARISI KREDİYE GİTTİ

Toplantıda İSO 500 araştırması da analiz edildi. Erdal Bahçıvan, şirketlerin özkaynak yerine ucuz finansmanla yeni yatırım yapmasının avantajlarını yaşadığına dikkat çekerek, sanayicinin kârının yarısını finansmana gittiğini söyledi. İSO Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel ve Erkin Şahinöz de "Daha az özkaynak kullanarak rekabetçi olamayız" diye uyardı. Şahinöz ayrıca ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımına vurgu yaparak sanayiciyi yeni dönemde borçla yatırım yapmamaları konusunda uyardı.

SANAYİCİ YÜKSEK LİSANS DERSLERİ VERECEK
İSO Meclisi'nin olağan toplantısında açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yeni bir işbirliğinin müjdesini verdi. Bahçıvan, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile "Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi" adında yüksek lisans programı açılması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Bahçıvan, programın küresel rekabette katkı sağlayacağını söyleyerek, akademik kariyeri olan sanayicilerin burada ders vereceklerini ifade etti.

GİZLENEN ŞİRKET SAYISI ARTIYOR
İSO 500 verilerinde kendini gizleyen şirket sayısının artması da dikkat çekti. 500 büyük içinde özkaynak rakamını açıklamak istemeyen şirket sayısı 2000'de 20 iken 2014'te 200'e çıktı. 245 şirket dönem kârını açıklamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk sanayisinde özkaynak alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN