Yunanistan'ın iflas etmesine izin yok

Giriş Tarihi: 27.6.2015
Yunanistan'ın iflas etmesine izin yok
Euro Bölgesi maliye bakanlarına hazırlanan bir notta, mevcut mali yardım programının beş ay uzatılarak Yunanistan'ın vadesi dolan borçlarının ödenmesine yardımcı olunabileceği belirtildi. Yunanistan'a aktarılacak kaynağın toplam miktarı 15.5 milyar euro olarak belirlendi. Yunanistan'ın son ödeme tarihi salı günü bitiyor. Ancak bu tarihten önce 1.8 milyar euroluk kredi serbest bırakılacak. Böylece 1.5 milyar euroluk IMF taksiti de ödenmiş olacak. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için öncelikle pazar günü Yunan Parlamentosu'nun pazartesi için ise Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın onay vermesi gerekiyor.

REFORM ŞARTI GELDİ

Beş yıllık programın diğer iki taksiti ise 4 ve 4.7 milyar euroluk dilimlerle ödenecek ancak bu kredilerin serbest bırakılması için bazı yapısal reform hamlelerinin atılması şart koşulacak. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, anlaşma için yüzde 50 iyimser olduğu yorumunu yaparken, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ise Euro Bölgesi'nin bir parçası olmaya devam etmek istediklerini belirtti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise "Avrupa prensipleri şantaj yapmayı içermiyor. Hükümetimiz ültimatomları reddediyor" dedi.

EMEKLİLİK YAŞI 67
Anlaşmanın bazı şartları da sızdı. Maliye Bakanları toplantısında alınan karar gereği Yunanistan tarafı 500 bin euro üzerinde kâr eden işletmelere yüzde 12 vergi uygulayacak. Bu uygulamanın bütçeye ilave 1.4 milyar euro kaynak yaratacağı belirtiliyor. Aynı zamanda emeklilikte işveren payının yüzde 3.9 artırılması ve emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'ın iflas etmesine izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN