Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD petrolde en büyük üretici oldu

ABD, dünyanın en büyük petrol üreticisi oldu. Üç yıl art arda üretimini 1 milyon varil artıran ABD, Suudi Arabistan'ın bu alandaki tahtını devraldı

Giriş Tarihi: 1.7.2015
ABD petrolde en büyük üretici oldu
Kaya gazı üretimiyle dünya petrol piyasasını alt üst eden ABD, bu kez de dünyanın en çok petrol üreticisi olarak Suudi Arabistan'ı tahtından etti. BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu verilerine göre, küresel petrol üretimi, küresel tüketimin iki katından fazla büyüme ile günde 2.1 milyon varil (bpd) arttı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) dışındaki üretim günlük 2.1 milyon varil artarak veri setindeki en yüksek artışı kaydetti. Üretim artışında, ABD ile birlikte, Kanada 310 bin varil ve Brezilya 230 bin varille 2014'te rekor düzeye ulaştı. OPEC üretimi yerinde sayarken grubun küresel üretimden aldığı pay da yüzde 41 ile 2003'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

TÜRKİYE'DE TÜKETİM ARTTI

Rapora göre, temel enerji kaynaklarındaki tüketim, ciddi ölçüde yavaşlayarak 2014'te sadece yüzde 0.9'luk büyüme ile 1990'lı yılların sonundan bu yana, son 10 yıldaki finansal krizin hemen sonrasındaki dönem haricinde, en düşük oranı kaydetti. Türkiye'deki petrol tüketimi bir önceki yıla göre 2014'te yüzde 0.5 oranında artarak günlük 724 bin varil olarak gerçekleşti. Türkiye'deki doğalgaz tüketimi de bir önceki yıla göre 2014'te yüzde 6.5 oranında artarak 48.6 milyar metreküp olarak gerçekleşti. Türkiye en büyük atılımı ise yenilenebilir enerji kaynaklarında gösterdi. Türkiye, bu alandaki tüketimini 2014'te yüzde 21 oranında artırdı. Çin ise petrol tüketiminde halen dünyanın en büyük büyüme pazarı olmayı sürdürüyor. BP Group CEO'su Bob Dudley, rapora ilişkin değerlendirmesinde, "2014 öncesindeki birkaç yıl boyunca enerji pazarlarına damgasını vuran ürkütücü sessizlik geçen yılın sonunda hızlıca son buldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD petrolde en büyük üretici oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN