Yunanistan'ın notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Ratings, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "CCC"den "CC"ye düşürdü.

Giriş Tarihi: 1.7.2015 09:27 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 09:38
Fitch Yunanistan'ın notunu düşürdü
Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kredi notunun indirilmesine gerekçe olarak, Yunanistan hükümeti ve resmi kreditörleri arasındaki müzakerelerin durma noktasına gelmesi gösterildi. Bu durumun, Yunanistan'ın devlet tahvillerini de içeren borç yükümlülüklerini yerine getirememe riskini ciddi derecede yükselttiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Şu anda hükümetin özel kreditörlere olan kamu borcunu ödeyemeyerek, temerrüde düşmesinin muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Son günlerdeki olaylar, bizi anlaşmanın mali program geçerliliğini yitirmeden sağlanacağına ilişkin temel senaryomuzdan uzaklaştırdı"

Kuruluş tarafından Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notu "CCC"den "CC"ye düşürüldü.

S&P de düşürmüştü

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) da Yunanistan'ın kredi notunu dün "CCC"den "CCC-"ye indirmişti.

Yunanistan'ın kredi notu şu anda her iki derecelendirme kuruluşunun da "yatırım yapılamaz" ya da "çöp" olarak belirlediği not seviyelerinin daha da altında bulunuyor.

Bu arada, Yunanistan, Uluslararası Para Fonu'na bugün içinde yapması gereken 1,6 milyar avroluk geri ödemeyi gerçekleştirmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch Yunanistan'ın notunu düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN