Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemaya yağmur bereketi

Giriş Tarihi: 1.7.2015
Sinemaya yağmur bereketi

Sezonun uzaması ve yaz mevsimine rağmen bir türlü ısınmayan hava sinema gişelerini hareketlendirdi. Geçen yılın ilk 6 ayına göre bu yılın ilk yarısında hasılat yüzde 5.6 oranında artarak 371.1 milyon lirayı aştı

Bundan 10 yıl öncesinde yılın son 3 ayına sıkışarak vizyona girmeye çalışan yüzlerce film bahar ve yaz dönemine de kayınca hem ziyaretçi hem de hasılat rakamları arttı. Buna Ramazan ayı ve mevsim normallerinin altında seyreden hava koşulları da eklenince genellikle yaz sezonunu ıssız geçiren sinemaların gişeleri hareketlendi. Sinema gişelerinden aldığımız bilgilere göre haziran ayında sinema salonları özellikle hafta sonları havaların yağışlı olması nedeniyle yazın en hareketli günlerini yaşadı.

HIZLI VE ÖFKELİ İLK SIRADA

Yüksek bütçeli yabancı filmlerin yanı sıra ağırlıklı komedi ve korku temalı yerli filmleri de yaz sıcaklarını unutturdu. Boxoffice verilerine göre geçen yılın ilk 25 haftasına ile karşılaştırıldığında (2 Ocak- 20 Haziran) bu yıl hasılat yüzde 5.6 oranında artarak 371 milyon 184 bin liraya ulaştı. Toplam 205 yeni filmin vizyona girdiği ilk 25 haftada yabancı filmler sıralamasında yaklaşık 3 milyon seyirciyle Hızlı ve Öfkeli 7 liderlik koltuğuna oturdu. Türk filmleri arasında ise Mucize 3.7 milyon seyirciyle en fazla izlenen yerli film oldu.

SEZONU ÜNLÜ YAPIMLAR AÇACAK

Mars Entertainment CEO'su Muzaffer Yıldırım, film vizyonlarının artık 12 aya yayılmaya başladığını söyledi. "Yıl içerisinde vizyona girecek 100'ün üzerinde film yılın son üç ayına yükleniyordu. Dolayısıyla filmler hak ettiği izlenme ve hasılat oranlarına kavuşamıyordu" diyen Yıldırım, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer gibi yüksek gişe yapan isimlerin filmlerini yaz dönemlerine kaydırmak için çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, gelecek yıl hasılat rakamlarının ikiye katlanacağını kaydetti.

İZLENME ORANI ARTIYOR
Yapılan araştırmalara göre kış ve bahar aylarında en az 10 günde bir sinemaya gitmeyi tercih eden sinema izleyicisi ortalama yüzde 63 oranında. İzleyicilerin yüzde 42'si klimalı salonların da etkisiyle yaz aylarında sinemaya sık gittiklerini belirtmişler. Seyircilerin yıllık bazda ayda ortalama 2.2 defa sinemaya gidiyor. Yaz aylarında ise bu oran 1.9.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemaya yağmur bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN