Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açığa 1.7 milyarlık katkı

Onko Koçsel İlaçları, 100 milyon euroluk yatırımla Türkiye'nin kanser ilacı ithalatını yüzde 50 düşürecek. Türkiye böylece kanser ilacı ithalatı için 1.7 milyar TL daha az ödeyecek

Giriş Tarihi: 2.7.2015
Cari açığa 1.7 milyarlık katkı
Türkiye'nin ilk kanser ilacı fabrikası Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde, faaliyete geçti. Sağlık Bakanlığı'nın teşvik ödülü verdiği 100 milyon euroluk yatırımla kurulan Onko Koçsel fabrikası Türkiye'de üretilmeyen 79 adet molekül, 196 adet ilaçla bu alandaki dışa bağımlılığı azaltacak. Böylece yılda 3.5 milyar TL'lik ilaç ithalatı yapan Türkiye 1.7 milyar TL daha az ödeyecek.

YÜZDE 40 UCUZLAYACAK

Onko Koçsel Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koç, "Yüzde 100 Türk sermayesiyle kurduğumuz bu fabrika Türkiye'nin ilaç ithalatını yüzde 50 azaltacak, ayrıca kanser ilaçları yüzde 40 ucuzlayacak" dedi. Koç, yeni fabrikanın teknolojik altyapısı ve üretim kapasitesiyle Türkiye'nin ithalat ve ihracat dengesi arasında yaşanan cari açığın kapatılması yönünde de önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. Koç, fabrikanın yüksek üretim kapasitesi sayesinde yurtdışı pazarlara da ürün temin ederek, ilaç sanayisinin güçlü bir aktörü olarak ihracata büyük katkı sağlayacaklarını ifade etti.

KANSERİN GÖRÜLME SIKLIĞI HIZLA ARTIYOR
37 yıllık bir şirket olan Onko Koçsel İlaçları'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koç, önce ithalatla başlayan şirket serüveninin, daha sonra kimsenin cesaret edemediği ilaç üretimine döndüğü bilgisini verdi. Onko Koçsel İlaçları Yönetim Kurulu Üyesi Tuğçe Koç, 2005 yılı itibarıyla kanserden ölüm oranının gelişmiş ülkelerde 2.1 milyon, gelişmekte olanlarda ise 5.5 milyon düzeyinde olduğunu, 2015'te ise bu oranın gelişmiş ülkelerde 2.3 milyon, gelişmekte olan ülkelerde 6.7 milyon düzeyine ulaştığını belirtti. Koç, 2014 yılı ocak ayı verilerine göre, Türkiye'de görülen kanser sıklığının da gelişmekte olan ülkelerle benzerlikler gösterdiğini kaydetti.

AR-GE FAALİYETLERİ AĞIRLIK KAZANIYOR
Tuğba Koç, Türkiye'de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretilmeyen, yüksek etkinlikteki farmasötik dozaj formları ve ilaç etkin maddeleri geliştirme ve üretme amacıyla yoğun faaliyet gösterdiklerine vurgu yaptı. Ar-Ge çalışmalarını çeşitli proje bazlı işbirlikleri ile sürdürdüklerini ifade eden Koç, işbirliklerini proje bazında TÜBİTAK, TEYDEP, SANTEZ ve çeşitli üniversitelerle gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Ar-Ge çalışmalarında tamamlanan veya devam eden her projenin özel sektör ve üniversite birlikteliğine dayandığını belirten Koç, önümüzdeki dönemde en büyük projelerinden birinin, Ar-Ge faaliyetlerini yakın tarihte yaptıkları başvuru ile Türkiye'nin ilk GMP onaylı onkoloji Ar-Ge merkezi haline getirmek olacağını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığa 1.7 milyarlık katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN