Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu'da referandum tragedyası

Giriş Tarihi: 3.7.2015
Komşu'da referandum tragedyası

Yunanistan, pazar günü yapılacak referandum öncesi ünlü tragedyalarından birini daha yaşıyor. "İstifa ederim" diyen Başbakan Çipras'ın ardından Maliye Bakanı Varufakis, "Bu anlaşmaya imza atacağıma bileğimi keserim" dedi

IMF'ye olan 1.6 milyar euroluk borcunu ödemeyerek dünya gündeminin ilk sırasına oturan Yunanistan'da sular bir türlü durulmuyor. Önceki gün Başbakan Aleksis Çipras'ın yaptığı "Her mevsimin başbakanı değilim. Referandumdan 'evet' çıkarsa istifa ederim" açıklamasının ardından dün bir istifa açıklaması da Maliye Bakanı Yanis Varufakis'ten geldi. Varufakis, Bloomberg'e verdiği röportajda, "Görüşmelere devam edilmesi için ne gerekirse yapacağım. Referandumdan 'hayır' çıkarsa yeniden görüşmelere başlayabiliriz. 'Evet' çıkarsa derhal istifa edeceğim" dedi. Avusturyalı radyo kanalına açıklamalarda bulunan Varufakis, "Bize koloni ülkesi muamelesi yapıyorlar" diyerek Euro Bölgesi'ni eleştirdi ve referandumdan 'hayır' sonucunun çıkmasını beklediğini ifade etti. "İstesek de drahmiye dönemeyiz çünkü banknot basacak matbaaları imha ettik" diyen Varufakis, ülke borcunun yapılandırılmasını kapsamayan bir anlaşmanın altına imza atmaktansa bileğini keseceğini ifade etti. Yapılan anketlerde 'hayır' oyları yüzde 46 seviyesinde seyrediyor. "Kemer sıkma politikalarına karşı çıkmamızın nedeni verdiğimiz sözdür" diyen Maliye Bakanı, "Biz bir sol partiyiz ama Euro'da kalmayı çok istiyoruz. Borçların yeniden yapılandırması olmadan herhangi bir anlaşma imzalamayacağım" ifadelerini kullandı. Varufakis, "Turistlerin paraya ulaşmada sıkıntı yaşadığını söyleyemeyiz. Avrupa'nın bizim demokrasimizi kabul etmesi gerekiyor" diye konuştu.

ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI
Ülkede bankaların kapalı olmasının yarattığı karmaya da tartışmalara neden oldu. Yunanistan Devlet Bakanı Nikos Pappas ise kreditörlerle bir anlaşmaya varır varmaz Yunan bankalarının yeniden açılacağını söylerken Başbakan Çipras bu durumdan Avrupalıların sorumlu olduğunu öne sürdü. Çipras, "Avrupalıların tutumu kabul edilemez. Hükümet halka söz hakkı verdiği için bankaları kapattılar. Yunan halkına zaman tanımadılar. Avrupa'da kapalı bankaların oluşturduğu utanç görüntüleri kabul edilemez" dedi. Çipras, halka birlik ve beraberlik çağrısı yaparken Yunan çiftçi konfedarasyonları, ihracatçı birlikleri, mühendisler ve girişimciler odası, turizmcilerin yanı sıra eski politikacılar da referandumda "evet" oyu kullanma çağrısı yaptı. Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın kredi notunu Caa2'den Caa3'e indirdi.

FRANSA YUNANİSTAN'A OMUZ VERİYOR
Sorunun çözümü konusunda Almanya ile Fransa arasında görüş farklılıkları giderek belirginleşiyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, refarandumdan çıkacak sonuca saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Yunanistan'ın referandumdan vazgeçmesini arzuladığını dile getirdi. Öte yandan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un önümüzdeki hafta salı günü yapacağı Almanya seyahatini iptal ettiği bildirildi.

TURİZM SEKTÖRÜ AĞIR DARBE ALIYOR
Syrıza hükümetinin geçtiğimiz hafta aldığı referandum kararı piyasaları felce uğrattı. Ticaret odaları, bankaların kapatılması ve ATM'lerden günlük çekilebilecek paraya 60 euro sınırı getirilmesinin yarattığı haftalık ciro kaybının yüzde 77'ye ulaştığını açıkladı. Söz konusu durgunluk ülkenin en önemli gelir kaynağı turizm sektörüne de ağır bir darbe vurdu. Olumsuz haberler nedeniyle yabancı turistlerin Yunanistan'la ilgili tatil planlarından vazgeçtiği bildiriliyor. Yunan Otelciler Birliği, rezervasyon iptallerinin günde 50 bine ulaştığını açıkladı. Bu nedenle bu yıl 25 milyon turist hedefinin ancak yarısına ulaşılabileceğine dair endişeler artıyor. Nakit sıkıntısı nedeniyle, akaryakıt ikmalleri, ithalat, ihracat ve her türlü ödeme işlemlerinin durdurulması ülkenin "savaş ortamında" bulunduğu izlenimini doğuruyor. Yaşanan nakit sıkıntısı ayrıca bu hafta vizyona gireceği açıklanan yeni sinema filmleri ve düzenlenecek konserlerin de iptal edilmesine yol açtı.

3 SENARYO AĞIRLIK KAZANIYOR
Görünen o ki pazar günü yapılacak referandum ülkenin kaderinde belirleyici olacak. Yunanistan'ın kreditörlerle yapacağı görüşme de referandum sonrasına kaldı. Wall Street Journal gazetesi Yunanistan için üç senaryo olduğunu yazdı. İşte o senaryolar: 1- 'Evet' çıkması ve yavaş bir normalleşme süreci. 2- 'Evet' çıkması ancak Euro'dan çıkışa doğru ilerlenmesi. 3- 'Hayır' çıkması ve Yunanistan'ın Euro'dan çıkmaya zorlanması. Öte yandan İngiltere'de bir ayakkabı mağazasında çalışan Tom Feeney'nin Yunanistan için başlatmış olduğu yardım kampanyasına çeşitli ülkelerden çığ gibi destek yağıyor. Dün akşam saatlerinde fona bağış yapanların sayısı 80 bine ulaşırken, bağış miktarı da 1 milyon 380 bin euroyu buldu. Feeney, hedefinin 1.6 milyar euro olduğunu açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'da referandum tragedyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN