Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafele Türkiye üretim için kolları sıvadı

Kırdığı büyüme rekorlarıyla Almanya'daki merkezin dikkatini çeken Hafele Türkiye, üretim için harekete geçti. İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, "Bir fabrikayı almak için görüşmelerimiz sürüyor. Üretici şirket olmak istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 5.7.2015
Hafele Türkiye üretim için kolları sıvadı
İnşaat sektöründeki rüzgârı arkasına alan mobilya ve kapı aksesuvarları üreticisi Hafele, Türkiye'de büyüme rekorları kırıyor. Hafele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, "Mutfaktaki başarımız bize satış patlaması getirdi. Almanya'daki merkezimiz de büyümemizi anlamaya çalışıyor" dedi. Hafele Türkiye olarak üretime sıcak baktıklarını ve sektörlerinden bir firmayı satın almak istediklerini söyleyen Uytun, "Görüşmelerimiz sürüyor" diye konuştu. 10 yıl önce Hafele'nin 33'üncü ülkesi olarak faaliyete başladıklarını söyleyen Uytun, şirketin bu süreçte ilk 5'e girdiğini ve eğer evdeki hesap çarşıya uyarsa, 3 yıl içinde ilk 3'e göz diktiklerini ifade etti.

Hafele Türkiye olarak bulunduğunuz noktayı rakamlarla açıklar mısınz?
Halen 17 mağazamız var. Bu yıl yeni mağaza planımız yok. Bazı şehirler birbirine çok yakın olduğu için fazla mağazaya ihtiyaç yok. Kurulduğumuzdan bu yana 40 kat büyüdük. Bu yıl yüzde 100 büyüme bekliyoruz. Anlayacağınız sadece büyüyoruz, büyümeyi seviyoruz. Mağazalarla birlikte toplam 500 çalışanımız var. Eğitime ve insan kaynaklarına çok özen gösteriyoruz. En iyi insanlarla çalışmazsanız en iyi sonucu alamazsınız.

Üretim düşünüyor musunuz?
Hafele'nin dünyada 7 fabrikası var. Türkiye'de ise sadece bize üretim yapan tedarikçilerle çalışıyoruz. Üretim anlamında bir satın alma görüşmemiz var ama ne olur bilmiyorum. Bu konuda iştahlıyız, görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye yarının Çin'i bana göre. Bugün birçok ülkeye Çin üretiyor. Ancak bu kadar işi uzun süre kaldıramaz. Çin'den başka her şeyi üreten sadece Türkiye var. Bu nedenle üretimi düşünüyoruz.

Ekonomik gidişat ve bölgesel sorunlar sizi nasıl etkiliyor?
Ekonomik konjonktür iyi değil, çevre ülkelerde de büyük sıkıntılar yaşanıyor. Ancak biz çok hızlı büyüyoruz ve bunun nedenini anlamaya çalışıyoruz. Sektördeki farklı konumlanmanın bunda payı var diye düşünüyorum. İnsan ve mekânın olduğu her yerde Hafele olarak varız.

KADINLAR ARTIK MUTFAĞINI MİSAFİRİNE GÖSTERMEK İSTİYOR

Aksesuvar üretimi ve satışı yapan bir firmasınız. Son tüketiciye nasıl ulaşıyorsunuz?
Bu amaçla bir iş modeli kurguladık. İki yıldır showroom'u olan 110 kalite noktasıyla çalışıyoruz. Bunlar Hafele Kalite Noktası marka şemsiyesi altında çalışıyorlar ve üretimlerinde sadece bizim ürünlerimizi kullanıyorlar. 'Benim mutfağımda sadece Hafele olsun' diyenler buralardan istediği fiyata, istediği tarzda ürün alıyor. Mutfağa çok şey kattığımız için tüketici de bizi tercih ediyor. Bu yüzden pazar büyümediği halde biz büyüyoruz. Dünyada mega trend mutfak ve yemek. Bu bir zevk, duygu paylaşımı oldu. Mutfaklar artık kalbe değiyor. Bu nedenle kadınlar mutfağını misafirine göstermek istiyor.

Satışlarda teknolojiyi kullanıyor musunuz?
Teknolojiye çok ciddi yatırımlar yaparak web sitemizde kullanıcının binlerce ürün arasından aradığı ürünü çok kısa sürede bulacağı bir sistem geliştirdik. Sadece bu kanal sayesinde satışlarımız yüzde 40 arttı.

'YÜRÜYÜŞ YAPMAYI SEVİYORUM'

Yoğun iş temposu arasında hobi geliştirmeye vakit bulamadığını söyleyen Uytun, "Ailemle tatili ve yürüyüşü çok seviyorum. Her gün 1-1.5 saat yürümeye çalışıyorum. Bütün telefon görüşmelerimi bu sırada yapıyorum. Bir ara kızlarımla birlikte piyanoya başladım. Oluru var, yapılabilir bir şey" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ BÖLGE EKONOMİSİNİ UÇURDU

Güneydoğu'da da iyi bir satış grafiği yakaladık. Çözüm süreciyle birlikte terörün bitmesi Diyarbakır'da inşaat sektöründe büyük bir canlılık yarattı. Bu nedenle bölgedeki satışlarımızda ciddi artış var. Üst segmentte çok büyük bir harcama söz konusu. Gaziantep'te evler büyük ve sosyal hayat çok canlı. Bizim giyinme odamızı kullanan müteahhidin satışı artıyor. Trabzon ve Samsun'da da performansımız çok yüksek. Sahil kesimlerinde otellerin de etkisiyle çok hızlı büyüyoruz.

İRAN ÖNCELİKLİ İHRACAT PAZARIMIZ

Türkiye, Hafele organizasyonunda ihracat üssü konumunda. Satışlarımızın yüzde 10'unu ihracatla yapıyoruz. Gürcistan, İran, Irak, Özbekistan ve Kıbrıs'a satış yapıyoruz. Kazakistan da Türkiye'ye bağlı, orada şirketimiz var. Mentörlük desteği veriyoruz. En büyük pazarlarımız İran ve Kıbrıs. Irak çok büyüktü ama çok ciddi kayıplar oldu. İran'daki yaptırımlar kalkınca çok fazla büyürüz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafele Türkiye üretim için kolları sıvadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN