Komşu'da anketler başa baş

Komşu'da kader günü oylaması bugün yapılıyor. 10 milyona yakın Yunanlı sandık başına giderek ülkesinin geleceğine karar verecek. Son ankete göre 'evet' % 41.7, 'hayır' % 41.1

Giriş Tarihi: 5.7.2015
Komşu'da anketler başa baş
Yunanistan'da, kritik referandum bugün yapılıyor. 9 milyon 855 bin 29 seçmen 20 bin sandıkta sadece kemer sıkma politikalarını değil, ülkelerinin geleceğini de oylayacak. Oy verme işlemi 07.00-19.00 saatleri arasında yapılacak. Yunan anayasasına göre, halk oylamasının geçerli ve bağlayıcı olması için, kayıtlı seçmenin yüzde 40'ının oyuna ihtiyaç var. Referandumun Yunanistan'a maliyetinin 100 milyon euroyu bulacağı tahmin ediliyor.

KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Halk oylamasının sonucuyla ilgili yapılan son kamuoyu anketleri 'hayır' ve 'evet' oylarının baş başa gittiğini gösteriyor. Oylamanın sonucunu kararsızların belirleyeceği düşünülüyor. Atina'da yayımlanan Protothema gazetesinin Alco Gallop şirketine yaptırdığı son araştırmaya göre, Yunanlıların yüzde 41.7'si 'evet', yüzde 41.1'i ise 'hayır' oyu vereceğini söyledi. Kararsızların oranı da yüzde 10.7 olarak çıktı. Sandığa gidecek Yunanlar için tek amacın "ekonominin iyileşmesi, ülkenin düzlüğe çıkması" olduğu kaydediliyor. En az yarım milyon Yunan vatandaşı, ülkelerine geri dönmemeleri halinde referanduma katılamayacak. Çünkü ülke kanunlarında, yurtdışında oy kullanmaya ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. Yunanların, oy kullanma haklarını kullanabilmek için ülkelerine dönmesi gerekiyor. Avrupa Birliği istatistik bürosu Eurostat'ın verilerine göre, 2007-2008'deki mali krizden bu yana 505 bin 666 Yunan, iki defa kurtarma paketi alan, yıllardır katı kemer sıkma politikaları ve yüksek işsizlikle mücadele eden ülkeyi terk etti.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

AB tarafı referandumdan 'hayır' çıkması durumunda eurodan çıkış yolunun açılacağını söylüyor. Ancak 'hayır' oyu Yunanistan'ın hemen Euro'dan çıkacağı anlamına gelmiyor. Eğer 'hayır' oyları 'evet'ten fazla çıkarsa bu Yunan halkının daha fazla kemer sıkmak istemediğini AB'ye gösterecek. Bu durumda, kreditörler anlaşma koşullarını yumuşatmak zorunda kalacak. AB, Yunanistan'ın Euro'dan çıkması durumunda domino etkisinin İspanya, Portekiz ve İtalya'ya da sıçramasından korkuyor. Sandıktan 'evet' oyu çıkması durumunda ise iktidardaki, kemer sıkma karşıtı Syriza partisinin görevde kalmasını zorlaştıracak.

'BUNUN ADI TERÖRİZM'
Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, İspanyol El Mundo gazetesine verdiği röportajda Avrupa'nın Yunanistan'a olan yaklaşımını "terörizm" olarak niteledi ve Yunanistan'ın iflasına izin verilirse trilyonlarca doların kaybedileceğini söyledi. Varufakis, "Neden bizi bankaları kapatmaya zorladılar? İnsanları korkutmak için. Ve mesele terör yaymak olduğu zaman, bu terörizm olarak bilinir" dedi. Varufakis, anlaşmaya varamamanın iki taraf için çok zarar verici olacağını belirtti.

'KÖTÜ BİR DEDİKODU'
Fınancial Times'in 8 bin euronun üzerindeki hesaplardan yüzde 30 kesinti yapılacağı haberleri de yalanlandı. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Twitter'dan yaptığı açıklamada iddiaların "kötü niyetli bir dedikodudan ibaret olduğunu" kaydetti. Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Louka Kaçeli de, haberin doğru olmadığını söyledi.

HALK MEYDANLARDAYDI
Önceki akşam 'evet'çiler ve 'hayır'cılar olarak ikiye bölünen Yunan halkı Atina sokaklarındaydı. Şehirde 25 bin Yunan vatandaşı "hayır" diye sloganlar atarken, karşı taraflarında da 20 bin kişilik bir diğer grup kreditörlerin şartlarına 'evet'i savundu. Miting alanına gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerin şartlarını onaylamayı düşünmeyen vatandaşlara destek çıktı ve demokrasiyi kutlayan açıklamalar yaptı.

PARA TÜKENİYOR
Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Luka Kaçeli, bankalarda pazartesiye yetecek kadar para kaldığını belirterek, salıdan itibaren bankalara sermaye aktarımı kontrolü getirileceğini bildirdi. Kaçeli, ATM'lerdeki 60 euroluk para sınırının pazartesiye kadar devam edeceğini söyledi. Maliye Bakanı Yanis Varufakis ise ülkenin daha 6 aylık yakıtı ve dört aylık ilaç stoku bulunduğunu kaydetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'da anketler başa baş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN