Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çipras acil 7 milyar euro istedi

Bugünkü Euro Bölgesi liderleri toplantısı öncesinde Yunanistan Başbakanı Çipras, nihai anlaşma sağlanana kadar 48 saat içinde 7 milyar euro istedi. Çipras bu parayı borçlarda temerrüde düşmemek için kullanacak

Giriş Tarihi: 8.7.2015
Çipras acil 7 milyar euro istedi
Euro Bölgesi maliye bakanları ve liderleri dün bir araya gelerek Yunanistan'ın durumunu masaya yatırdı. Yunanistan tarafı masaya yeni bir plan getirmedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, nihai anlaşma sağlanana kadar da bir tür "kaparo" verilmesini istedi. İtalyan Ansa Haber Ajansı'na göre Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden 48 saat içinde 7 milyar euro yardım talep ettiği belirtildi. Ajans, Çipras, bugünkü Euro Bölgesi liderleri zirvesi öncesinde bu fonun borçlarda temerrüde düşülmemesi için kullanılacağı ifade ediliyor. Yunan hükümetinin yeni bakanı Öklid Çakalotos, referandum öncesi revize ettikleri planda değişiklik yapmadı. Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel referandum sonucunu kabul ettiklerini dile getirerek, müzakere kapısının açık olduğunu tekrar etti. Yunanistan ile ilgili henüz bir planın oluşmadığını vurgulayan Merkel, "Zaman daralıyor, Çipras önerisini sunmalı. Reformlar konusunda adım atılmalı" dedi.

ÇIKIŞ BAŞARISIZLIK OLUR
AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici de, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmaması gerektiğini belirterek, "Yunanistan'ın çıkışı bir başarısızlık olur. Bu çok büyük bir hata olur. Biz de komisyonda bunu istemiyoruz. Yunanistan'ın talep etmesi halinde komisyon bir program üzerinde çalışabilir" değerlendirmesinde bulundu. Bakanlar seviyesinde yapılan Euro Grubu toplantısının ardından Euro Bölgesi'nin liderleri gün içinde bir araya gelecek.

ALMANYA: İNDİRİM KURALLARA AYKIRI
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Eurogoup toplantısına giderken yaptığı açıklamada, Yunanistan için bir borç indiriminin mali yardım kurallarına aykırı olduğunu belirtti. Yunanistan'ın euroda kalıp kalmayacağına dair soruya ise Schaeuble, bunun Yunan hükümetine bağlı olduğunu söyleyerek cevap verdi.

'YUNANİSTAN'IN EURO'DA KALMASINI İSTİYORUM'
Bir basın toplantısı düzenleyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, "Ben Euro Bölgesi'nin bir bütün olarak kalması gerektiği görüşündeyim. Dağılmasını isteyenler yanlış yapıyorlar. İhtilaf bir çözüm değil. İki tarafın bir araya gelmesi lazım" dedi.

ÇAKALATOS DAHA SEMPATİK BULUNDU
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB liderleriyle görüşmeden önce, Yanis Varufakis'in "zorunlu" istifasından sonra Yunan Maliye Bakanlığı görevine atanan Öklid Çakalatos Eurogroup ülkeleri maliye bakanlarına Yunan önerilerini yazılı bir metin halinde sunmadı ve şifahen anlatmaya çalıştı. Yeni Maliye Bakanı Öklid Çakalatos'un Yunan önerilerini yazılı bir metin halinde getirmemesine rağmen, Euro ülkeleri maliye bakanlarının "sempatisini" topladığı ve "sözlü sınavını başarıyla geçtiği" yorumları yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çipras acil 7 milyar euro istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN