Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'robotlarla' rekabet edecek

VİOP Grup Müdürü Muammer Çakır, "yüksek frekanslı traderlar da dahil olmak üzere yabancı yatırımcıları memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 13.7.2015 16:13
Borsa İstanbul 'robotlarla' rekabet edecek
ABD'de yüksek frekanslı traderlar (HTF) konusunda tartışmalar yapılırken aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı gelişen ülkeler piyasalarını derinleştirmek için HTF cinsi işlemleri kendilerine çekmeye çalışıyor. VİOP Grup Müdürü Muammer Çakır, "Yabancı yatırımcıları memnuniyetle karşılıyoruz ve bunlara HTF'ler de dahil" dedi.

Birçok piyasa için yüksek frekanslı işlemlerin neden cazip olduğu aslında oldukça açık. Algoritmik robotlar ya da başka tabirle algobotlar çok kısa sürelerde alım ve satım yapabiliyor ve işlem hacimlerinin artmasına neden oluıyor. Yüksek işlem hacimleri daha çok yatırımcının piyasaya çekilmesine yardımcı oluyor ve lara fayda getiren bir zincirin oluşmasını sağlıyor.

Birçok borsada bu işlemler henüz yaygın biçimde kullanılmıyor. Bu durum İstanbul borsası için de geçerli. Şimdiye dek, yüksek frekanslı traderların İstanbul'da çok küçük bir paya sahip olduğu görülüyor. Ancak Çakır'ın görev yaptığı Borsa İstanbul, daha fazla HTF çekebilme umuduyla Eylül ayında işlem sistemlerini yükseltmeyi planlıyor ve aynı planlamayı gelecek yıl türev işlemleri platformu için de yapıyor.

'da da hacimleri artırmak için yüksek frekanslı trader'ları çekmeye çalışıyor. Bolsa Mexicana de Valores SAB CIO'su Carballo, "Bizim istediğimiz şey işlem hacimlerinin yükselmesidir. Sistemle, teknoloji ile ilgili hazırlıklar yapıyoruz, bunun üzerine yüksek frekanslı işlem olasılığı devam ediyor" ifadelerini kullandı.

'nın da benzer girişimleri bulunuyor. Tokyo Borsası yetkilileri geçen ay New York'ta bir dizi temaslarda bulunarak yüksek frekanslı işlemler sektörünü Arrowhead işlem motorunun Eylül'de yapılacak güncellemeler konusunda bilgilendirdi. Halihazırda Arrowhead, beş yıl öncesinden bin kat daha hızlı işlem yapabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa İstanbul 'robotlarla' rekabet edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN