Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekmeğin gramajı bile Troyka'dan

Ekmeğin gramajı bile Troyka'dan

Yeni kurtarma paketiyle sebzenin fiyatını dahi Troyka'nın belirleyeceği Yunanistan'da Başbakan Çipras, zor günler geçiriyor. Eski bakanı "Bunun için mi iktidara geldik" diye sordu. Çipras'ın kabine değişikliğine gideceği belirtiliyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 5 aylık görevi süresinde en uzun ve zorlu günlerini yaşıyor. Hükümet partisi radikal sol SYRİZA'nın aşırı sol kanadı, bugün Yunan parlamentosunun oylamasına sunulacak reform paketi içindeki bazı maddelerin yasa haline getirilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Sayıları 30'un üstünde olması beklenen aşırı sol kanada mensup SYRİZA milletvekilleri, KDV ve sosyal güvenlikteki reformları öngören yasa tasarısına ret oy vereceklerini açıkladı. Bu kanadın başını çeken Enerji Bakanı Panayottis Lafazanis ise Çipras'a bir mektup ileterek "Yunan halkını sefalete sürükleyen reform paketini çok geç kalmadan geri çekin" diyerek istifa edeceğinin işaretini verdi. Çipras ise pakete karşı çıkan bakanlarını değiştirmeye karar verdi. Hükümetin küçük ortağı milliyetçi ANEL partisi lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos ise Euro ülkelerinin hükümeti dağıtmak için fiilen bir darbe yaptığını savundu. Ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi (YDP), sosyalist PASOK ve sol POTAMİ partisi milletvekilleri de yapılacak oylamada reform paketini kabul edeceklerini açıkladı.

YASA TASARISINDA NE VAR?

Yunanistan'a sunulan şartlar arasında ilginç detaylar var. Örneğin pakette ekmeğin gramajı bile belirlenmiş. 'Koulouri' olarak adlandırılan ekmeğin en az ağırlığının, 40 gram yerine kilo üzerine satılması öneriliyor. Sütün raf ömrünü beş günle sınırlayan anlaşmada ayrıca sebze, et, balık, şeker, tuz, yumurta gibi gıda maddeleri ile otel fiyatlarında yüzde 13, restoranlarda ise yüzde 23 KDV uygulanması yer alıyor.

IMF: YUNANİSTAN'A 30 YIL GERİ ÖDEMESİZ BORÇ VERİLSİN
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) hazırladığı ve Reuters'ın ulaştığı gizli raporda, Yunanistan ekonomisinin son iki hafta içinde gördüğü tahribat nedeniyle Atina'nın borçlarının Euro Bölgesi ülkelerinin hazırlıklı olduğundan çok daha yüksek tutarda azaltılması gerekiyor. Raporda, Avrupa'dan Yunanistan'a ilk 30 yılı geri ödemesiz borç vermeleri, mevcut borçları daha uzun vadeye yaymaları tavsiye ediliyor. Bu programın uygulanmaması halinde Atina'ya verilen borçların 'önden yüklemeli olarak büyük ölçekte' azaltılması gerektiği ifade edildi.

BUNUN İÇİN Mİ İKTİDARA GELDİK?
Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Yanis Varufakis, AB ile yapılan anlaşmayı ve Başbakan Alexis Çipras'ı şu sözlerle eleştirdi: "Bu anlaşma aşırı sağın yükselişini beraberinde getirecek. Bu bir yardım antlaşması değil, Versay Antlaşması. Troyka, son altı yılda aleyhlerine söylenen herşeyi Çipras'a yedirmeye kararlı, buna başladı. Çipras da aslında bunun farkında. Biz yola çıkarken iktidara gelirken bunlar olmasın diye oy istemiştik."

TL VE LEVAYA GEÇTİ
Yunanistan'da sermaye kontrolüne gidilerek bankaların kapatılmasıyla birlikte başlayan nakit sıkıntısı sürüyor. Birçok işyeri, Bulgar Levası ve Türk Lirası'nı kabul etmeye başladı. Yunanistan Turizm Konfederasyonu'nun açıklamasına göre, son dakika rezervasyonları yüzde 30-40 arasında düştü. Yunanistan çareyi komşularının paralarını kullanmakta buldu.

OSBORNE: TEK KURUŞ VERMEM
İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, ülkesinin Yunanistan'a para desteğinde bulunmayacağını söyledi. Osborne, "Euro Bölgesi'ndeki arkadaşlarımız, İngiltere'nin desteğini alamayacakları mesajını çok açık şekilde aldılar" dedi. Yunanistan'la yapılan üçüncü kurtarma paketinde İngiltere'nin Atina'ya 1 milyar euro yardımda bulunması öngörülüyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmeğin gramajı bile Troyka'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN